Święta Barbara

2016/12/04 Aktualizacja

Hans Holbein Starszy, "Św. Barbara"

Hans Holbein Starszy, „Św. Barbara”

Święta Barbara – dziewica i męczennica

Patronka górników. Żyła w IV wieku po Chrystusie podczas fali prześladowań chrześcijan wywołanej przez cesarza Dioklecjana. Była córką surowego dostojnika rzymskiego Dioskura. Była piękna, wykształcona i samodzielna. Zakochana w rzymskim oficerze. Kiedy jej najbliższa przyjaciółka Giuliana ginie z ręki kata za odmowę oddania czci boskiej cesarzowi, wypowiada posłuszeństwo ojcu i staje po stronie chrześcijan. Przeciw prześladowaniu niewinnych ludzi buntuje się także jej ukochany. Barbara przyjmuje chrzest i z odwagą ponosi konsekwencje swego wyboru. Dała wzruszający przykład miłości, wiary i poświęcenia.

Historię życia Świętej Barbary można było zobaczyć TV TRWAM w niedzielę 4 grudnia 2016 roku, od 14:00 do 15:55 oraz następnego dnia, czyli w poniedziałek 5 grudnia od 14:00 do 15:50.

W ikonografii św. Barbara przedstawiana jest w długiej, pofałdowanej tunice i w płaszczu, z koroną na głowie, niekiedy w czepku. W ręku trzyma kielich i Hostię. Według legendy tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię św. Czasami ukazywana jest z wieżą, w której była więziona (wieża ma zwykle 3 okna, które miały przypominać Barbarze prawdę o Trójcy Świętej), oraz z mieczem, od którego zginęła. Atrybuty: anioł z gałązką palmową, dwa miecze u jej stóp, gałązka palmowa, kielich, księga, lew u stóp, miecz, monstrancja, pawie lub strusie pióro, wieża.

Zobacz też -> http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-04b.php3

Także -> http://ruda_parafianin.republika.pl/swi/b/bar0.htm

JT