ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI – 13 grudnia – Świętej Łucji

PATRIOTYZM

Św. Łucja jest m. in. patronką Szwecji. Łucja, odziana w białe szaty, z płonącymi świecami na głowie, przynosi światło, które ma rozpraszać zimowe ciemności. W dawnym kalendarzu to właśnie noc na 13 grudnia była tą najdłuższą w roku, kiedy podobno największe pole do popisu miały demony i złe moce. Po takiej nocy ludziom mogło rzeczywiście brakować sił, więc prawdopodobnie stąd mógł wziąć się zwyczaj, że najstarsza córka w rodzinie przebrana za Łucję, według tradycji, w białych szatach, przepasana najczęściej czerwoną szarfą, z założonym na głowę wieńcem z zapalonymi świecami budziła swych rodziców, śpiewając tradycyjną pieśń „Santa Lucia”, oraz podając kawę i specjalnie przygotowane na tę okazję szafranowe bułeczki (lussekatter)

Kult św. Łucji wywodzi się z Włoch, obchodzony jest również w Niemczech, z których przywędrował do Skandynawii. W Skandynawii otoczona jest wielkim kultem. Jej wspomnienie jest świętem światła, kiedy to dzieci zgodnie z tradycja idą w pochodzie prowadzonym przez dziewczynę w wieńcu z zapalonymi świecami na głowie.

Skąd wieniec z zapalonymi świecami na głowie? Otóż św. Łucja pomagając więźniom (czy innym potrzebującym) nosiła im jedzenie podziemnymi tunelami, dlatego też dzisiaj wieniec ze świecami na głowie i taca w rękach…

Łucja pochodziła z Syrakuz na Sycylii. Pochodziła ze znakomitej rodziny. Miała wyjść za mąż. Kiedy jednak ciężko zachorowała matka Łucji Eutychia, córka udała się do grobu św. Agaty do pobliskiej Katanii, aby tam ją prosić o zdrowie matki. Rzeczywiście Eutychia otrzymała łaskę powrotu do zdrowia za przyczyną św. Agaty. Jednakże św. Agata ukazała się Łucji i przepowiedziała jej rychłą śmierć męczeńską, prosząc, aby do tego przygotowała się. Po powrocie do Syrakuzy Łucja, zgodnie z radą św. Agaty, rozdała swoje mienie ubogim, zerwała znajomość z narzeczonym i złożyła ślub dozgonnej czystości. Wkrótce z rozkazu cesarza Dioklecjana wybuchło jedno z największych prześladowań chrześcijan. Wówczas niedoszły małżonek z zemsty oskarżył Łucję przed władzami rzymskimi, że jest chrześcijanką. Namiestnik cesarski Paschazjusz usiłował namówić Łucję do apostazji. Jednakże Łucja była nieugięta w swojej wierze, w miłości do naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Kiedy nawet tortury nie załamały bohaterskiej dziewicy, Łucji podczas tortur wyrwano oczy – została ścięta mieczem. Działo się to 13 grudnia 304 roku. Łucja miała wówczas 23 lata.Św. Łucja jest nie tylko  patronką Szwecji, ale również Toledo. Ponadto jest także patronką krawców, ociemniałych, rolników, szwaczek, tkaczy oraz orędowniczką w chorobach oczu.W ikonografii przedstawia się św. Łucję najczęściej w stroju rzymskiej niewiasty z palmą męczeństwa w ręce

.

JT m. in. na podst. -> http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-13a.php3 [dostęp 2016-12-20]