GODZINA ŁASKI – 8 grudnia, w samo południe

8 grudnia 1947 r. Maryja objawiła się włoskiej pielęgniarce Pierinie Gilli. Powiedziała wtedy, że obiecuje zesłać wielkie łaski dla tych, którzy 8 grudnia między godziną 12 a 13 spędzą na modlitwie o nawrócenie grzeszników, a Ją sama będą czcili jako Różę Duchowną, Matkę Kościoła. Choć Kościół objawień nie uznał, to zatwierdzono kult Róży Duchownej.

Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę niezliczone łaski dla duszy i ciała. Będą liczne nawrócenia. Pan, mój Boski Syn Jezus okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za swych grzesznych braci. Ci, którzy nie mogą przyjść do kościoła, niech modlą się w domu.

Te słowa Maryja skierowała w 1947 r. do włoskiej pielęgniarki Pierinie Gilli. Pierina przez znaczną część swojego życia podejmowała liczne praktyki pokutne, żyła skromnie, a o swoich doświadczeniach mistycznych mówiła niewiele. Objawienia mimo kultu wiernych zostały w 1971  roku uznane przez Kościół za negatywne („Nie jest oczywiste, że ma nadprzyrodzone pochodzenie”), jednak w 2000 roku biskup diecezji Brescia, nie unieważniając poprzedniej decyzji, przychylił się do kultu Matki Bożej Róży Duchownej. Oznacza to, że modlitwa do Maryi jako Róży Duchownej jest dopuszczalna, tym bardziej można ją praktykować w uroczystość Niepokalanego Poczęcia. W związku z tym jednak z ostrożnością należy podchodzić do obietnicy, zgodnie z którą akurat między 12 a 13 8 grudnia udzielane miałyby być szczególne łaski. Jako, że autentyczny kult i pobożność zezwoliły na praktykowanie kultu Maryi jako Róży Duchownej (ten tytuł nawiązuje np do Litanii Loretańskiej) modlitwa ku czci Maryi Róży Duchownej tego dnia jak jest najbardziej dopuszczalna, należy jednak zachować zdrową miarę i nie traktować modlitwy w tym czasie w sposób magiczny.

Jak modlić się w Godzinie Łaski? Tak jak w każdym innym czasie. Forma jest dowolna, cennymi elementami jest modlitwa za grzeszników, a także uczczenie Maryi jako Róży Mistycznej. Można spędzić ten czas na Różańcu, można z Litanią do Niepokalanego Poczęcia NMP.

Czytaj więcej o -> GODZINIE ŁASKI DLA ŚWIATA

8 grudnia w południe „Godzina łaski” – O co chodzi?

W minioną niedzielę w wielu kościołach mogliśmy usłyszeć zaproszenie do uczestnictwa w „Godzinie łaski”. Skąd wzięła się ta tradycja?

Kult Matki Bożej z Fontanelle (Włochy) został oficjalnie uznany 15 sierpnia 2000 roku. Montichiari, malownicza górska miejscowość, obecnie zamieszana przez około 24 tys. osób, od lat jest miejscem licznych pielgrzymek.

Jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „jasna góra”, co przywołuje na myśl nasz rodzimy klasztor w Częstochowie. Od 1946 do 1991 roku trwały tam objawienia Maryi, która przekazywała swoje orędzia Pierinie Gilli, pielęgniarce pracującej w miejscowym szpitalu. Drugim miejscem kultu jest pobliska miejscowość Fontanelle i źródło także będące miejscem objawień.

Lokalny biskup zezwolił na kult Matki Bożej Róży Duchownej z Fontanelle w Montichiari. Jednak objawienia Pieriny Gilli podpadają nadal pod formułę „non constat de supernaturalitate” – co oznacza, iż Kościół jeszcze nie uznaje nadprzyrodzonego pochodzenia jej przesłania. W jednym z objawień Maryja powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata”. Tego dnia w Kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Maryja obiecuje udzielenie wielu łask w tym szczególnym czasie. „Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Kiedyś ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.

Na całym świecie znane są wizerunki Maryi z trzema różami (białą, czerwoną i złotą) na piersiach. Jest to właśnie przedstawienie pochodzące z Montichiari, gdzie Maryja nazywana jest Różą Duchowną (to jedno z określeń znanych z litanii loretańskiej). Róże symbolizują modlitwę, pokutę i pokorę, do których wzywała Maryja.

Do praktykowania nabożeństwa do Matki Bożej w Godzinie Łaski zachęca pewien kapłan. Od lat opowiada on świadectwo o tym, w jaki sposób praktykuje Godzinę Łaski, zapisując każdego roku prośby kierowane do Niej 8 grudnia i odkrywając, że powierzone Jej wcześniej sprawy zostają prędzej czy później rozwiązane w najlepszy sposób.

.

Przeczytaj też -> Jak odprawić Godzinę Łaski?

 

JT m. in. na podst. -> http://gosc.pl/doc/2274801.W-samo-poludnie-Godzina-Laski [dostęp 2017-12-07]