Z ŻYCIA KOŚCIOŁA – 13-16 września 2018 – Zgromadzenie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy

W Poznaniu trwa trzydniowe Zgromadzenie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. Do stolicy Wielkopolski przybyli przewodniczący episkopatów z 45 europejskich krajów.

Do Poznania przybyła ikona Matki Bożej i Patronów Europy, która towarzyszy obradom.

Gospodarzem spotkania jest ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP

W pierwszym dniu spotkania był obecny premier Mateusz Morawiecki.

Zgromadzenie zainaugurowała konferencja prasowa o godzinie 15.00. Po niej odbyła się pierwsza sesja, a wieczorem sprawowana była Msza św. w bazylice Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Spotkaniu towarzyszy hasło „Solidarny duch Europy”. Ma ono związek z trwającymi obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego. Główne tematy Zgromadzenia, na które wskazał ks. abp Stanisław Gądecki to m. in. wolontariat i solidarność.

– Prosiłem właśnie o te dwa tematy, czyli o wolontariat i solidarność. Solidarność ze względów wiadomych – teraz jest rocznica, a jest potrzeba wracania do tej pierwotnej idei, która jest skądinąd chrześcijańska. Solidarność jako rzeczywistość międzyludzka, wewnętrzna, a potem także solidarność między narodami – kościołami w Europie i między narodami Europy. Na tym pierwszym poziomie jest solidarność, z którą wychodzi się zazwyczaj w stosunku do najbardziej potrzebujących, do tych, którzy sami sobie nie mogą pomóc mówił przewodniczący KEP. 

Rada Konferencji Episkopatów Europy powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz księża biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach

.

JT m. in. na podst. -> http://www.radiomaryja.pl/informacje/poznan-dzis-rozpocznie-sie-zgromadzenie-plenarne-rady-konferencji-episkopatow-europy/