HISTORIA – 30 sierpnia 2020 – 100. rocznica bitwy pod Komarowem

HISTORIA

Jeźdźcy na koniach i rekonstruktorzy z całej Polski, a także goście z Niemiec, Węgier, Litwy i Francji – na polach Wolicy Śniatyckiej zebrali się 30 sierpnia 2020 w 100. rocznicę bitwy pod Komarowem.

Data bitwy 31 sierpnia 1920
Miejsce bitwy Komarów koło Zamościa
Wynik bitwy zwycięstwo Polaków
Strony konfliktu
Flag of Poland (1919–1928).svg Polska  Rosyjska FSRR
Dowódcy
Polski – Juliusz Rómmel, Rosyjski – Siemion Budionny
Siły
Polacy – ok. 1500, Rosjanie – ponad 6000
Straty
Polacy – 300 zabitych i rannych, Rosjanie – ok. 4000

– Być dzisiaj w tym miejscu to obowiązek i możliwość spotkania z miłośnikami koni i ułańskiej tradycji.

Uroczystości poprzedził m.in. koncert pieśni kawaleryjskiej – To było doskonałe wprowadzenie, do tego co się tutaj działo. W programie była inscenizacja epizodów bitwy komarowskiej – powiedział Adam Sujecki ze Stowarzyszenia I Pułku Ułanów Krechowieckich. Piosenki kawaleryjskie, były utworami, które ułani oceniali. Opowiadali o tamtych czasach. Bez wątpienia byli to komandosi tamtych czasów.

Bitwa pod Komarowem przez historyków jest porównywana do Bitwy Warszawskiej. Pod Komarowem doszło do walk pomiędzy bolszewicką 1 Armią Konną a polską 1 Dywizją Jazdy. Historycy wojskowości uznali bitwę pod Komarowem za jedno z sześciu największych zwycięstw jazdy polskiej.

Jak podają źródła historyczne, w bitwie zginęło lub zostało rannych około 300 żołnierzy po stronie polskiej i około 4 tysięcy po sowieckiej. W tej inscenizacji wzięło udział około 500 jeźdźców. Byli goście z Niemiec, Litwy, Francji i Węgier.