ŚWIĘTA I UROCZYSTOŚCI – 24 grudnia – Wigilia Narodzenia Pańskiego

ŚWIĘTA I UROCZYSTOŚCI

Uroczystość Bożego Narodzenia poprzedza czuwanie będące przygotowaniem do świętowania narodzin Jezusa. To nocne czuwanie przed jakąś uroczystością kościelną bądź też dzień poprzedzający ją nazywa się wigilią. Słowo wigilia wywodzi się z języka łacińskiego, pochodzi od słowa vigilare – czuwać, nie spać.
.
Bożonarodzeniowa Wigilia stanowi kulminacyjny punkt przeżyć adwentowych w rodzinach chrześcijańskich. Wieczerza wigilijna jest uwieńczeniem oczekiwania i początkiem przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia. Przyczynia się do głębokiego przeżywania radości Betlejemskiej Nocy.
.
Nie zawsze jednak we wszystkich chrześcijańskich rodzinach przeżywa się tę wieczerzę w sposób w pełni religijny. Jak ją właściwie przeżyć, w duchu głębokiej wspólnoty z całym Kościołem?
.
Otóż Wieczerzę Wigilijną rozpoczynamy od zapalenia świecy (najlepiej  Caritas) znajdującej się na stole. Powinna to uczynić najstarsza lub najważniejsza osoba w rodzinie (najczęściej jest to ojciec) mówiąc: ” Światło Chrystusa”.
.
Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki”. Następnie wszyscy odmawiają Anioł Pański, po czym jeden z uczestników odczytuje słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 1-8).
.
Po odczytaniu ewangelii ojciec rodziny może przypomnieć tajemnicę, która nas wszystkich gromadzi: „Chrystus Pan dziś przypomina nam swoje przyjście na ziemię. Bóg stał się człowiekiem, przyszedł, by nas zjednoczyć z Ojcem w niebie oraz zjednoczyć ludzi w swojej miłości”.
.
Zanim weźmiemy w ręce opłatek i połamiemy się z bliskimi, wypada, abyśmy objęli modlitwą wszystkich, których chcemy w ten wieczór wspominać i być z nimi w jedności. Możemy się więc pomodlić za Prymasa, biskupów, kapłanów, którzy trudzą się, by nas prowadzić drogami zbawienia. W dalszej kolejności warto wspomnieć w swojej modlitwie wszystkich opuszczonych, samotnych, chorych, biednych i głodnych na całym świecie, by i oni zostali pocieszeni i umocnieni Dobrą Nowiną tej świętej Nocy. Wreszcie ogarnijmy naszą modlitwą także bliskich naszemu sercu zmarłych, prosząc o szczęście wieczne dla nich.
.
Dopiero po wspólnej modlitwie ojciec rodziny bierze talerz z opłatkami i rozdaje je wszystkim uczestnikom wieczerzy, po czym następuje łamanie się opłatkiem i składanie życzeń.
.
Kiedy wieczerza dobiega końca, śpiewajmy kolędy. Nie słuchajmy ich w radiu, telewizji czy z różnych urządzeń odtwarzających, ale sami śpiewajmy, dając tym samym wyraz naszej radości z tej Świętej Nocy. Pięknie jest gdy posiadamy jakieś instrumenty muzyczne i potrafimy na nich grać. Ale przede wszystkim sami śpiewajmy.
.
Jeżeli brak instrumentu muzycznego (z którym łatwiej się śpiewa) i brak talentu lub odwagi do śpiewania – to możemy wspomagać się właśnie różnymi urządzeniami odtwarzającymi, śpiewając razem z nimi.  Ale nagrania do ego celu muszą być wcześniej starannie wybrane.
.
Unikajmy przy tym wykonań za bardzo artystycznych, z którymi ciężko będzie śpiewać zwykłym ludziom. Ponieważ często wiele wykonań różni się tekstem, to należy przygotować teksty zgodne z posiadanymi nagraniami.
.
W ten sposób miło upłynie nam czas oczekiwania na Pasterkę – uroczyste spotkanie przy żłóbku Pana, całej rodziny parafialnej.