VARSAVIANA – 3 maja 2015 – Vivat wszystkie stany!Zapraszamy na spacer historyczny „Vivat wszystkie stany!”, który odbędzie się 3 maja 2015 z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nazwa spaceru pochodzi od „Poloneza trzeciego maja” Franciszka Dionizego Kniaźnina z 1791 roku (zawierał on między innymi następujące słowa: „Zgoda Sejmu to sprawiła, Że nam wolność przywróciła. Vivat! Krzyczcie wszystkie stany: Niech nam żyje Król kochany!”), a dokładniej od zainspirowanego tym polonezem Adama Mickiewicza: Wiwat Król kochany! Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany! („Pan Tadeusz” księga XII, wiersz 689–690).

 
Zbiórka – godz. 14:30 na dziedzińcu przed pałacem Czapskich (Akademia Sztuk Pięknych). Wejście na dziedziniec pałacu przez bramę na Krakowskim Przedmieściu 5. Dojazd ZTM – przystanek Uniwesytet. Koniec spaceru po ok. 2 godz. na Rynku Starego Miasta.

W tym roku Patronat Honorowy objęło MUZEUM HISTORII POLSKI, do współpracy został też zaproszony Dom Spotkań z Historią. Dzięki Dyrekcji Teatru Narodowego, który jest sponsorem imprezy, przewodnicy będą prowadzić spacer w strojach z epoki i wcielą się w postacie m. in.: Hugo Kołłątaja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnę Izabelę Czartoryską oraz marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego, któremu ten spacer zostanie poświęcony. Przewodnicy opowiedzą o genezie powstania Ustawy Rządowej oraz jej autorach, o miejscach, w których Konstytucja powstawała, o atmosferze dni kwietniowych i majowych 1791 r. oraz o tym, jak dokładnie przebiegało posiedzenie, podczas którego uchwalono Konstytucję. Przed Archikatedrą św. Jana zostanie zaprezentowany transparent z obrazem Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” i omówiona zawarta w nim symbolika.

Vivat2_maj3

 

Zapraszamy na spacer historyczny „Vivat wszystkie stany!”. Będzie historia, edukacja, patriotyzm i dobra zabawa. Relacja i zdjęcia ze spaceru z 3 maja 2014 r. na stronie Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich.