ORSZAK TRZECH KRÓLI

Data aktualizacji: 2016-01-06

 

PROGRAM Orszaku Trzech Króli na Trakcie Królewskim w Warszawie:


• godz. 11.00 – 11.15 ruszają sceny przedstawiające wydarzenia opisane w Ewangelii: „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami” – na Krakowskim Przedmieściu oraz „Brama do Nieba” i „Stajenka” na pl. Piłsudskiego.
• godz. 11.15 – start programu dla dzieci ze Szkół organizujących Orszak Trzech Króli na pl. Zamkowym.
• godz. 11.30 – „Edykt Cezara Augusta” Poseł Cezara Augusta w towarzystwie Rzymskiego Legionu odczytuje edykt o spisie ludności. W drogę do Betlejem udaje się brzemienna Maryja pod opieką Józefa. Na wysokości mansjonu „Dwór Heroda” przyłącza się do nich Orszak Rodzinny. Są to najmłodsi organizatorzy Orszaku Trzech Króli, rodzeństwo, starszych orszakowych aktorów, które jeszcze nie dorosło chociaż do roli aniołka czy pastuszka. Udają się do Stajenki prowadzone przez Mamę lub Tatę. Po drodze Św. Rodzina trafia do „Gospody”. Niestety nie będzie tam dla nich miejsca. Od tego mansjonu Św. Rodzinę będzie prowadził Anioł Boży z grupą małych Aniołków.
• godz. 11.35 – na pl. Zamkowym rozpoczyna się atak hufców diabelskich na dwórki i rycerzy
• godz. 12.00 – modlitwa „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego Księdza Kazimierza Kardynała Nycza. Plac Zamkowy.
• godz. 12.05 – wyrusza Orszak Trzech Króli z Placu Zamkowego. Za Gwiazdą, prowadzeni przez Pasterza warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, Baltazar VIII, Melchior VIII i Kacper VIII wraz ze swoimi orszakami dwórek, wojowników i rycerzy udadzą się w poszukiwaniu Nowonarodzonego Dzieciątka. Na swej drodze napotkają Heroda i miną niegościnną Gospodę. Nie zwiodą ich Diabelskie Igraszki, zobaczą Zwycięstwo Aniołów nad Diabłami i przez Bramę do Nieba trafią do Stajenki, aby tam złożyć pokłon Dzieciątku i niesione dary.
• godz.13.10 – Pokłon Trzech Króli oraz wszystkich obecnych na Orszaku Trzech Króli. Zostanie odczytany fragment Ewangelii przez ks. Kardynała Kazimierza Nycza. Wspólnie zaśpiewamy kolędę „Bóg się rodzi”.
• godz. 14.00 „Koncert kolędowy Orszaku Trzech Króli”, wystąpi zespół Arka Noego. Koncert jest organizowany przy współpracy z m.st. Warszawy. Wspólne kolędowanie na pl. Piłsudskiego będzie trwało do godziny 15.
Jak co roku uczestnicy Orszaku zostaną wyposażeni w orszakowe korony oraz śpiewniki, a Anioły dokonają „spisu ludności” przy pomocy orszakowych naklejek.

Wśród aktorów tworzących orszak są również przedstawciele Rodziny Rodzin, a mianowicie rolę Głównego Diabła objął Piotr Kordyasz, a narrację przez system nagłośnienia powierzono Marysi Świerczyńskiej.

Podsumowując – orszak przejdzie Traktem Królewskim. Większość uczestników orszaku wyruszy o godz. 12, z placu Zamkowego. Przejdzie Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską na plac Piłsudskiego. Od ok. godz. 11.30 do ok. godz. 14.00 tymi ulicami, a także ul. gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza, nie będą mogły jeździć samochody. Nie będzie można także zaparkować auta przy Królewskiej, na odcinku od Moliera do Krakowskiego Przedmieścia oraz przy Tokarzewskiego-Karaszewicza. O zakazie będą informować znaki drogowe.

Pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się ze zmianami tras autobusów jeżdżących Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską i pl. Piłsudskiego. W środę, w godz. 11.30 – 14.00, inaczej będą kursować pojazdy dziewięciu linii: 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518.

Drugi stołeczny Orszak Trzech Króli zaplanowano na Targówku. Orszak wyruszy o godz. 13.00 sprzed Domu Kultury „Świt” przy ul. Wysockiego 11. Trasa poprowadzi tą ulicą do  Bartniczej, a potem Wyszogrodzką do Parku Bródnowskiego.

Kierowcy, którzy planują podróż tymi ulicami, muszą się liczyć z czasowym zamykaniem ich dla ruchu przez policję. Niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Oznacza to także zmiany w kursowaniu autobusów linii 114 i 204. Utrudnienia powinny zakończyć się ok. godz. 15.30.

W tym roku Orszaki Trzech Króli zaplanowano w 420 miejscowościach w naszym kraju, a także w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m. in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze. Do ich uczestników rozesłano 1,4 mln naklejek.

Organizację tych religijnych plenerowych imprez rodzinnych, za którą odpowiadają lokalne społeczności, wspiera specjalnie do tego celu powołana Fundacja „Orszak Trzech Króli”. – To taki fenomen pokazujący, że ludzie mają potrzebę działania dla dobra ogółu, dla innych. Wspólnego świętowania i radowania się. Tego dnia wszyscy są równi. Dla wszystkich jest miejsce w drodze do Stajenki – tłumaczy Maciej Marchewicz, członek rady Fundacji, na jej stronie internetowej.

Hasło przewodnie ósmej edycji Orszaku to „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”. To nawiązanie do słów Papieża Franciszka. W ten sposób zostają podkreślone wydarzenia nadchodzącego roku – Rok Świętego Miłosierdzia oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży.

Zobacz -> udział Rodziny Rodzin w  Orszaku Trzech Króli

W ubiegłym roku Orszaki Trzech Króli odbyły się w 330 miejscach i wzięło w nim udział łącznie ponad milion osób.

Zobacz <- ORSZAK TRZECH KRÓLI w ubiegłym roku

 

JT na podst. m. in.: warszawa.orszak.org