czwartek, 25 lipca, 2024

Książka – 'CHWAŁA KRUCJAT’

KSIĄŻKA

Znakomicie napisana książka, obalająca rozpowszechnione mity. Tymczasem prawda jest taka, że historia krucjat – to historia zbrojnych wypraw, mających na celu odzyskanie chrześcijańskich ziem zagrabionych przez muzułmanów.

Wyprawy krzyżowe należą do najbardziej zafałszowanych i źle rozumianych wydarzeń w historii Kościoła. Ich obraz w masowej, ukształtowanej przez media, książki i filmy wyobraźni – jest przesycony ciemnymi barwami, a odpowiedzialność za krucjaty należy do standardowego katalogu oskarżeń wobec Kościoła. Tyle że, jak udowadnia autor Chwały krucjat, współczesne badania  naukowe jednoznacznie wskazują, że rozpowszechniony obraz krucjat niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Steve Weidenkopf postawił sobie za cel ukazanie prawdziwej, opartej na najnowszych ustaleniach badaczy, historii krucjat. Prezentuje te wyprawy w ich historycznym kontekście, pokazując to, czego możemy krzyżowcom zazdrościć i co stanowi rzeczywistą chwałę krucjat. Autor przedstawia rzeczywiste historie mężczyzn i kobiet z krwi i kości, którzy kierowali się w swoich wyborach szczerą wiarą i wartościami, nie wahając się dla nich porzucić swego komfortu i zaryzykować życia.

Chwała krucjat to przedstawiona w żywy i absorbujący sposób opowieść o dramatycznych losach krzyżowców, o bohaterach, bitwach i oblężeniach, intrygach i cudach, o wydarzeniach, które, choć oddalone od nas o stulecia, wpływają na los świata do dzisiejszego dnia.

Steve Weidenkopf jest wykładowcą historii Kościoła w Notre Dame Graduate School of Christendom College w Alexandrii, w stanie Wirginia, USA; członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Ta znakomita książka czerpie z dorobku dekad naukowych badań, by pokazać zwykłemu czytelnikowi to, co historycy średniowiecza wiedzą od dawna: że obraz krucjat rozpowszechniany przez kulturę popularną nie ma nic wspólnego z faktami. Ci, którzy wzdragają się na wzmiankę o krucjatach, znajdą w tym dziele zaskakującą i inspirującą opowieść o wierze.
 _
To książka, którą powinniśmy dać do przeczytania każdemu, kto uważa krucjaty za plamę na historii Kościoła.
Pośród mylnych wyobrażeń na temat wypraw krzyżowych można wyodrębnić siedem głównych mitów.
 _
Książka ta jest poświęcona ich prostowaniu i wyjaśnianiu:
 _
1. Wyprawy krzyżowe stanowiły niczym nieuzasadniony akt agresji.
2. Wyprawy krzyżowe narodziły się głównie z chciwości i chęci rabunku.
3. Po zdobyciu Jerozolimy w roku 1099 krzyżowcy zabili wszystkich mieszkańców miasta
– na ulicach miasta brodzono po kostki we krwi.
4. Wyprawy krzyżowe miały na celu kolonizację zamorskich terytoriów.
5. Wyprawy krzyżowe były skierowane również przeciw Żydom i powinno się na nie patrzeć jak na holokaust. 
6. Wyprawy krzyżowe były wojną prowadzoną w celu nawrócenia pogan.
7. Wyprawy krzyżowe są przyczyną obecnych napiętych stosunków między krajami Zachodu a islamem.
_
Tytuł
CHWAŁA KRUCJAT
Autor
Steve Weindekopf
Ilość stron
344
Format
140 x 200
ISBN
978-83-7482-719-5
Rok wydania  .
2016
Wydawnictwo  

 

JT na podst.: http://boskieksiążki.pl/product-pol-858-CHWALA-KRUCJAT.html

.
Zobacz też:
.
.
Książki