czwartek, 25 lipca, 2024

PAMIĘTAMY – Uroczystości związane z I rocznicą przejścia z życia do Życia śp. księdza Feliksa Folejewskiego SAC

4. rocznica

W katedrze warszawsko-praskiej wspaniałego duszpasterza żegnały tłumy kapłanów i wiernych
W katedrze warszawsko-praskiej wspaniałego duszpasterza żegnały tłumy kapłanów i wiernych

Uroczystości związane z I rocznicą przejścia z życia do Życia

śp. księdza Feliksa Folejewskiego SAC

W nocy 22 września 2015 r. odszedł do Domu Ojca ksiądz Feliks Folejewski, Pallotyn, Ojciec Duchowny Rodziny Rodzin, Apostoł Bożego Miłosierdzia, Apostoł Warszawy.

Wspólnota Pallotyńska, Rodzina Rodzin i rodzina ks. Feliksa, z potrzeby serca zorganizowały uroczystości w pierwszą rocznicę tego przejścia z życia do Życia, jak określał zbliżającą się śmierć sam ks. Feliks.

We czwartek 22 września 2016 r. w kościele Księży Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej w Warszawie, o godz. 18.00 została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłego. Obchody poprzedzone były zapowiedziami w Radiu Warszawa i ogłoszeniami w Naszym Dzienniku. Uroczystej koncelebrze przewodniczył rektor Domu Prowincjalnego, I Radca Prowincjalny ks. dr Zenon Hanas. W pięknej homilii, wychodząc od słów z pierwszego czytania z Ksiegi Koheleta, „Marność nad marnościami, …” poprowadził zgromadzonych od tego co jest marnością, ku temu co jest prawdziwą wartością i w tym kontekście nawiązał do wspaniałego wzoru jakim dla wszystkich pozostał ks. Feliks. Po Komunii Świętej, jak zwykle w bardzo emocjonalny i radosny sposób zwrócił się do wszystkich ks. prof. dr hab. Czesław Parzyszek – obecny Ojciec Duchowny Rodziny Rodzin, który sam nazywa siebie skromnie jedynie wikariuszem ks. Feliksa. Przypomniał jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków ks. Feliksa, jakim było słowo „dziękuję” i jego postawa pełnej wdzięczności wobec wszystkich, w tym zwłaszcza wobec Pana Boga, za wszystko. Po zakończeniu liturgii można było zobaczyć i usłyszeć ks. Feliksa. Została bowiem odtworzona ostatnia publiczna wypowiedź ks. Feliksa wygłoszona w kaplicy na Łazienkowskiej do Rodziny Rodzin, w dniu 13 września 2015 r., podczas spotkania inaugurującego kolejny rok pracy duszpasterskiej. Wspólna modlitwa różańcowa prowadzona przez Rodzinę Rodzin i Apel Jasnogórski zakończyły ten wieczór na Skaryszewskiej.

Uroczystości związane z I rocznicą przejścia z życia do Życia śp. księdza Feliksa Folejewskiego SAC

W niedzielę 25 września, czyli w pierwszą niedzielę przypadającą po dacie śmierci ks. Feliksa, na zaproszenie Rodziny Rodzin i Księży Pallotynów, kilkadziesiąt osób spotkało się w Godzinie Miłosierdzia, o godz. 15.00 przy grobie śp. ks. Feliksa na cmentarzu bródnowskim. Wspólnie odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia i Różaniec. Prowadzący modlitwę ks. Czesław Parzyszek SAC zaintonował także pieśń „Boże coś Polskę” i „My chcemy Boga” – przypominając tym gorące umiłowanie przez ks. Feliksa Ojczyzny i jego troskę o żywą obecność Boga w naszych rodzinach. Płyta grobowa cała usłana była kwiatami i zniczami.

fot. https://www.faustyna.pl/zmbm/
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach – fot. faustyna.pl

Trzeci akord uroczystości rocznicowych miał miejsce w rodzinnym mieście ks. Feliksa – w Suwałkach. Tam w sobotę 1 października, o godz. 12.00, została odprawiona uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Liturgii, w licznej koncelebrze, przewodniczył ks. Czesław Parzyszek.

Uroczystości związane z I rocznicą przejścia z życia do Życia śp. księdza Feliksa Folejewskiego SAC

On też wygłosił wzruszające kazanie, przypominając sylwetkę i życiową drogę ks. Feliksa w miejscu, „gdzie wszystko się zaczęło”. Głos kapłana zdradzał jak bardzo on sam był wzruszony. Podobnie jak wcześniej w Warszawie w czasie Mszy Świętej na Skaryszewskiej, tak i w Suwałkach, oprawę liturgii ubogacił śpiew pani Agnieszki Gertner-Polak. Na zakończenie Mszy Świętej, w przedsionku kościoła została odsłonięta i poświecona tablica upamiętniająca ks. Feliksa. Pomysł takiego upamiętnienia był wspólną inicjatywą najbliższej rodziny ks. Feliksa i ks. Proboszcza – Kustosza Sanktuarium. Obecna na tej uroczystości na zaproszenie rodziny, delegacja Rodziny Rodzin z Warszawy, złożyła pod tablicą wiązankę kwiatów. Była także rozprowadzana świeżo wydana książka pt.” Na nitce Bożego Miłosierdzia”, będąca zbiorem wspomnień o śp. ks. Feliksie, zebranych przez redaktorów Piotra Kordyasza i Grzegorza Polaka.

Ksiądz Feliks Folejewski SAC w oczach przyjaciół

.

JT (KB)

Wydarzenia