100. rocznica wkroczenia Legionów Polskich do Warszawy

Obchody 100. rocznicy wkroczenia Legionów Polskich do Warszawy

Obchody 100. rocznicy wkroczenia Legionów Polskich do Warszawy – przemarsz rekonstruktorów Nowym Światem. Fot. PAP/P. Supernak

Przemarsz wojsk na trasie od Muzeum Wojska Polskiego w Alejach Jerozolimskich do Placu Piłsudskiego oraz widowisko historyczne upamiętniły w niedzielę 4 grudnia 100-lecie pierwszego w XX wieku wkroczenia polskiej jednostki wojskowej – Legionów Polskich – do Warszawy, które miało miejsce 1 grudnia 1916 roku. Wejście do Warszawy oddziałów legionowych było wydarzeniem wyjątkowym; po raz pierwszy od Powstania Listopadowego – do Warszawy przybyła uzbrojona i umundurowana polska formacja wojskowa.

„Widowisko było odtworzeniem wejścia Legionów Polskich do Warszawy w dniu 1 grudnia 1916 r. Tego dnia na znak że polskie wojsko powraca do Warszawy, do miasta wkroczyły oddziały 3 i 4 pułku piechoty oraz 2 pułku ułanów z płk Stanisławem Szeptyckim na czele” – opowiadał PAP Paweł Rozdżestwieński, organizator widowiska rekonstrukcyjnego z ramienia Fundacji Polonia Militaris, która przygotowała widowisko wspólnie z MON.

 

W widowisku (w godz. 13-16) uczestniczyło ok. 400 rekonstruktorów pieszych i 110 koni. Towarzyszyły im wozy wiozące karabiny maszynowe, kompania techniczna ze sprzętem i kuchnia polowa. Kompanie techniczne przewoziły sprzęt na dwukołowych wózkach ciągniętych przez konie. Wszystkie pojazdy były historyczne.

Rekonstruktorzy w mundurach Legionów z 1916 r. przeszli spod Muzeum Wojska Polskiego, Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego. W widowisku wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z całego kraju, w tym grupy odtwarzające Legiony Piłsudskiego – I, II i III Brygadę,  a także uczniowie szkół z klasami o profilu wojskowym.

W rejonie kościoła św. Krzyża została wzniesiona kopia historycznej bramy powitalnej, która pierwotnie – jak mówił Rozdżestwieński – stała w rejonie obecnego Dworca Śródmieście. Przy bramie odbyło się symboliczne powitanie Legionów kwiatami przez rekonstruktorów w historycznych strojach ówczesnych mieszkańców Warszawy. Następnie defilada przeszła na pl. Piłsudskiego.

Na pl. Piłsudskiego odbyło się widowisko historyczne, podczas którego odtworzono powitanie Legionów m. in. przez generalnego gubernatora gen. Hansa von Beselera oraz rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Część rekonstrukcyjną zakończyło symboliczne wręczenie chorągwi Legionom przez powstańców styczniowych, by pokazać tę łączność między epokami.

Później odbyła się część wojskowa, podczas której został odczytany rozkaz Józefa Piłsudskiego do żołnierzy. Zabrzmiał także hymn narodowy, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostały złożone kwiaty.

Wykonano także salwę honorową upamiętniającą poległych żołnierzy z wszystkich polskich formacji zbrojnych. Później odbyła się wspólna defilada oddziałów współczesnych i rekonstruktorów. Na zakończenie oddano 100 salw z okazji 100-lecia wkroczenia Legionów do Warszawy. Specjalne baterie artyleryjskie zostały zamontowane w Parku Saskim.

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprezentowane zostały stoiska informacyjno-promocyjne Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Muzeum Wojska Polskiego i Poczty Polskiej.

Widowisko realizowane zostało ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

***

1 grudnia 1916 r. po raz pierwszy od powstania listopadowego ulicami Warszawy defilowała uzbrojona i umundurowana polska formacja zbrojna – żołnierze Legionów Polskich. Na trasę przemarszu legionistów al. Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem w kierunku pl. Saskiego wyległy tłumy warszawiaków.

Wkroczenie oddziałów legionowych do Warszawy. Wojska przejeżdżaja przez bramę triumfalną w Al. Jerozolimskich. Źródło: CAW

1 grudnia 1916 r. do Warszawy wkroczyły Legiony Polskie – pierwsza polska formacja wojskowa XX w.

Wkroczenie żołnierzy nastąpiło po tzw. akcie 5 listopada 1916 r., proklamacji cesarzy Austrii i Niemiec dot. utworzenia Królestwa Polskiego. Choć sam akt 5 listopada nie dawał Polakom pewnej i konkretnej wizji przyszłej niepodległej Polski, to wywołał on na świecie tak szeroki oddźwięk, że jego ogłoszenie było kluczowym czynnikiem w polskich staraniach o odzyskanie niepodległości – zmusił państwa Ententy do nacisku na Rosję, aby zaoferować będącym pod jej zaborem Polakom konkurencyjną ofertę – podkreśla MON.

Powołanie Legionów do życia było konsekwencją wkroczenia 6 sierpnia 1914 r. na teren zaboru rosyjskiego – do Królestwa Polskiego – I Kompanii Kadrowej, znajdującej się pod komendą Józefa Piłsudskiego, złożonej z dotychczasowych członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich

.

 

JT na podst, -> http://dzieje.pl/aktualnosci/widowisko-historyczne-w-100-rocznice-wkroczenia-legionow-polskich-do-warszawy [dostęp 2016-12-05]

Tagi: