Uroczystości XXV rocznicy powstania Radia Maryja

fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Radio Maryja świętuje dziś XXV rocznicę powstania. Uroczystości odbywają się w hali sportowej przy ulicy Bema w Toruniu

O 12.30 rozpoczęła się modlitwa różańcowa. Centralny punkt uroczystości, czyli Eucharystia, rozpoczęła się o 15.30, przewodniczył jej ks. abp. Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, wiceprzewodniczący KEP. W obchodach udział biorą księża biskupi, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Do Torunia przybyli także liczni słuchacze z Polski i z zagranicy.

Marzena Nykiel, redaktor naczelna portalu wPolityce.pl wskazała, że Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe są ważną ostoją wolności.

Przecież przez wiele lat – niby w wolnej Polsce – jednak pamiętajmy ta prawda była dosyć mocno reglamentowana. Dostęp do informacji, który mieliśmy w Polsce, on też był w sposób przemyślany dystrybułowany. Określone media miały szansę na rozwój, inne nie. Tej niezależności na tak szeroko zakrojonym obszarze, jeśli chodzi o dostęp do odbiorców, tej prawdy było niewiele. Właśnie Radio Maryja było takim nośnikiem tej prawdy –  akcentuje redaktor naczelna portalu wPolityce.pl.

Zofia Ptasznik, słuchaczka radia Maryja z Bełżyc nieopodal Lublina mówi, że Radio Maryja wychowuje człowieka.

Po pierwsze jest to wychowanie w sensie duchowym, rozwijanie duchowości ale też wychowanie patriotyczne. Wychowanie ku budowaniu tożsamości. To są takie aspekty, które owocują także w naszej społeczności lokalnej (nie tylko w naszej zresztą) gdzie ludzie się organizują. Myślę że odzwierciedleniem tego jest też to że licznie (jako słuchacze radia – przyp. red) uczestniczymy w różnych uroczystościach patriotycznych czy kościelnych –  podkreśla słuchaczka Radia Maryja  z Bełżyc.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Przez 25 lat istnienia rozgłośni wyrosły przy niej takie dzieła jak: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Nasz Dziennik, TV Trwam oraz niedawno powstałe sanktuarium  pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

 

Z okazji XXV Rocznicy powstania Radia Maryja, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego
wykonał Koncert Galowy pt. „Piękna nasza Polska cała”,
którego retransmisję można zobaczyć w niedzielę 4 grudnia w TV TRWAM od 10:35 do 12:00

.

JT na podst. -> http://www.radiomaryja.pl/informacje/uroczystosci-xxv-rocznicy-powstania-radia-maryja/ [dostęp 2016-12-03]

Tagi: