Warto wiedzieć gdzie mieszkamy… Bielany (No to jadziem na Bielany)

Warto wiedzieć gdzie mieszkamy…

W najbliższy weekend Praska Ferajna zaprasza na następującą wycieczkę:
6 maja (sobota), godz. 15.00
No to jadziem na Bielany

Początek dziejów Bielan jest utożsamiany z momentem założenia klasztoru Kamedułów na Polkowej Górze w Lesie Bielańskim. Zakonnicy ci, zwani w Polsce od białych habitów bielanami, użyczyli z czasem całej okolicy owego potocznego miana. Za Sasów w pobliżu kościoła zaczęły się huczne festyny w Zielone Świątki. Z wielkim przepychem bawił się tu Stanisław August Poniatowski. Za przykładem królów poszedł lud. W XIX i XX w. w niedziele i święta las tętnił gwarem rozbawionych warszawiaków. Zapraszamy na spacer śladem sekretów gęstej kniei lasku bielańskiego, będącego rajem ówczesnych ,,weekendowiczów’’. Bielany to także poligon budownictwa XX wieku.
.
Odwiedzone zostanie wybitne dzieło architektury funkcjonalnej okresu międzywojennego, jedno z największych i najnowocześniejszych założeń sportowych w Europie, Centralny Instytut Wychowania Fizycznego. Skonfrontujemy międzywojenne projekty Edgara Norwertha z powojenną rozbudową AWF-u autorstwa Wojciecha Zabłockiego. Poznacie Państwo historię wystawy „Tani Dom Własny”, międzywojenne plany rozbudowy tej dzielnicy oraz powojenne projekty, a nawet XIX-wieczne projekty. Prześledzimy okupacyjne i powojenne  losy lotniska bielańskiego.  Dowiecie się, jak Lasek Bielański był wykorzystywany do walki z Kościołem w czasach PRL-u.
.
Na koniec odwiedzone będzie miejsce, od którego wszystko się zaczęło, czyli zespół klasztorny kamedułów wraz z wyjątkowym  eremitorium z  siedemnastego i osiemnastego wieku, gdzie przebywał najsłynniejszy kameduła, brat Jerzy, czyli pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski.
.
Spotkanie: ul. Podleśna 52 róg ul. Marymonckiej
Przewodnik: Mariusz Prządak
Przybliżona trasa: Marymoncka, Al. Zjednoczenia, Cegłowska, Twardowska, Marymoncka, Dewajtis
.
Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire… 🙂
.
.
Zobacz też -> inne spacery [dostęp 2017-05-06]
Tagi: