czwartek, 25 lipca, 2024

Książka – 'OSTATNI LIST DO MATKI. WSPOMNIENIA ŻOŁNIERZA WYKLĘTEGO’

WSPOMNIENIA ŻOŁNIERZA WYKLĘTEGO

piątek 12 maja, godz.18.00 – Muzeum Niepodległości, Al. Solidarności 62

PROMOCJA KSIĄŻKI ppłk. Leszka Mroczkowskiego Ostatni list do matki. Wspomnienia Żołnierza Wyklętego.

Pułkownik Leszek Mroczkowski (ur. 8.10.1931 r. w Pustelniku k. Warszawy) w 1948 r. jako uczeń gimnazjum został członkiem Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. Uczestniczył w licznych walkach z KBW i MO, odpowiadał za przerzut ludzi i informacji dla Rządu Na Uchodźstwie przez granicę Czechosłowacką. W 1952 r. aresztowany i po długim i brutalnym śledztwie skazany na karę śmierci, którą w drugiej instancji sąd zmienił na 12 lat ciężkiego więzienia. Dzięki amnestii w 1957 r. opuścił zakład karny, przez kolejne lata był nadal inwigilowany i represjonowany przez aparat bezpieczeństwa. Mimo to w latach osiemdziesiątych aktywnie włączył się w działalność opozycyjną w powstającej a później podziemnej “Solidarności”. Po 1989 r. został działaczem środowiska kombatanckiego. 11 listopada 2009 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, a 9 grudnia 2015 Krzyżem Wolności i Solidarności.

Książka “Ostatni list do Matki”, zawierająca poezję i prozę Leszka Andrzeja Mroczkowskiego, to poruszające świadectwo historyczno-literackie człowieka o niezwykłej biografii, jedyna w swoim rodzaju publikacja Poety-Bohatera.

Relacja ze spotkania autorskiego z Żołnierzem Wyklętym ppłk. Leszkiem Mroczkowskim. Promocja książki „Ostatni list do matki” w ramach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Centrum Kultury Łomianki [dostęp 2017-05-10]:

.

JT (JS) m. in. na podst. -> http://muzeum-niepodleglosci.pl/aktualnosci/ostatni-list-do-matki-promocja-ksiazki/

Książki