POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944 – Dowódcy, przebieg walk, skutki

2017/08/06 Aktualizacja

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Powstanie, niezależnie od tego, co o jego wybuchu sądzili przywódcy, musiało wybuchnąć, tym bardziej że stojąca na Pradze Armia Czerwona, prowadziła intensywną kampanię propagandową, do powstania zachęcającą. A skoro jego wybuch był nieunikniony – Przywódcy, zdając sobie sprawę z jego konsekwencji, objęli dowodzenie. Wybuch nieskoordynowanych walk, tylko zwiększyłby ilość ofiar.

Dowodcy

Powstańcy podjęli heroiczną i osamotnioną walkę z wojskami niemieckimi. Osamotnioną, gdyż Armia Czerwona nie tylko wbrew swoim obietnicom, nie kontynuowała natarcia ze wschodu, lecz z premedytacją czekała na całkowite wykrwawienie się powstańców. Co gorsza, uniemożliwiła zachodnim aliantom wśród których były przecież również oddziały polskie, na korzystanie z lotnisk na przejętych przez Armię Czerwoną terenach wschodniej Polski.

73. rocznica

Rok 1945. Zniszczona Warszawa w wyniku działań oddziałów niemieckich podczas II wojny światowej (w szczególności w okresie po Powstaniu Warszawskim)

.

Powstanie Warszawskie planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk z Niemcami w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców oraz około 180 tysięcy cywilów. To olbrzymia ilość ofiar! Jednak ocenia się, że gdyby powstania nie było, to ilość ofiar spowodowanych zarówno przez wycofujących się Niemców, jak i przez  wkraczających nowych okupantów rosyjskich, byłaby taka sama, a może nawet większa 🙁

.

JT na podst. m. in. dzieje.pl, onet.pl, infografika.pl