Warto wiedzieć gdzie mieszkamy… Żoliborz (Niesamowita Cytadela)

2017/09/03 Aktualizacja

W najbliższy weekend Praska Ferajna zaprasza na wycieczkę Dzisiaj, 3 września (niedziela). Praska Ferajna zaprasza na wycieczkę o godz. 15:00.
Cel wycieczki to Niesamowita Cytadela!
Cytadela Warszawska, zemsta cara za powstanie listopadowe, zbudowana z 1.000.000 cegieł, za równowartość ponad 10 ton złota, stała się symbolem męczeństwa narodu polskiego. Jednocześnie, obiekt ten wywierał największy w historii wpływ na urbanistykę Warszawy.

Pod budowę Cytadeli wyburzono kwartały ulic dzielnicy Fawory i to ona przez prawie 100 lat blokowała rozwój Warszawy na północ. Z drugiej strony, to właśnie Cytadeli zawdzięczamy modernistyczną zabudowę Żoliborza. Na spacerze poszukamy istniejących i mitycznych podziemnych tuneli. Będzie o wielu mało znanych, przedwojennych i PRL-owskich projektach przebudowy Cytadeli. Jakie bezcenne relikty dawnych „Faworów” ostały się do dzisiaj? Jak przebudowywano koszary Gwardii Pieszej Koronnej? Jakie obiekty sakralne znajdowały się na terenie Cytadeli?  Skąd fruwały gołębie wojskowe? Gdzie nadano historyczny komunikat o niepodległej Polsce? Jakie skutki miał największy wybuch w Warszawie i jakie miał związki z największą strzelaniną w historii przedwojennej stolicy? Jakie pomysły mieli na Cytadelę moderniści, socrealiści oraz postmoderniści? Jak wyglądał projekt szpitala Centrum Zdrowia Dziecka na terenie Cytadeli? To wszystko i dużo więcej na sobotnim, niesamowitym spacerze.
Poprowadzi Gość Specjalny Praskiej Ferajny – Mariusz Prządak.
Spotkanie: ul. Krajewskiego, róg ul. Wybrzeże Gdyńskie (pod kaponierą, blisko przystanku autob. „Most Gdański 01”)

Kaponiera – przykryta budowla fortyfikacyjna, wykorzystywana do prowadzenia ostrzału w dwóch różnych kierunkach

Kaponiera – przykryta budowla fortyfikacyjna, wykorzystywana do prowadzenia ostrzału w dwóch różnych kierunkach

Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire 🙂

.

JT m. in. na podst. -> www.PraskaFerajna.WAW.PL [dostęp 2017-09-03]