ROCZNICA POWSTANIA 2017 – Na Kopcu Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości w 73. rocznicę zakończenia walk w stolicy

uroczystości w 73. rocznicę zakończenia walk w stolicy

Powstaniec z pułku AK „Baszta” Jerzy Grzelak i zastępca prezydenta Warszawy Marcin Wojdat podczas uroczystego wygaszenia symbolicznego płomienia na Kopcu Powstania w ramach zakończenia obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Foto: PAP/Jakub Kamiński

2 października w Warszawie odbyły się uroczystości 73. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego. Tego dnia obchodziliśmy również Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej stolicy.

W ramach uroczystości przy pomniku Polegli Niepokonani ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych LO im. Batalionu „Zośka”. Obchody rocznicy odbywały się także m. in. na wojskowych Powązkach, w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Tradycyjnie o godz. 18.00 odbyło się zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego usypanego w latach 1946-1950 z gruzów stolicy.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek zaznacza, że pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego trwa, a obecnie hołd powstańcom oddaje szczególnie młode pokolenie.

– Kilkadziesiąt lat później rówieśnicy tamtych powstańców upominają się o pamięć. Dzisiaj Warszawa jest pięknym rozkwitającym miastem zwycięskim. To zwycięstwo dokonało się w czerwcu 1979 roku, gdy na Placu Zwycięstwa stanął wielki krzyż „i o pamięć i o prawdę o powstaniu” – tak wobec miliona zgromadzonych Polaków w Warszawie, ale i wobec całego świata powiedział Jan Paweł II mówiąc o opuszczonej stolicy przez możnych tego świata – akcentuje Jarosław Szarek.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jednak stolicy nie wyzwolono.

W czasie walk zginęło ok. 20 tys. powstańców i ok. 200 tys. cywilów. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.

.

JT m. in. na podst. -> http://www.radiomaryja.pl/informacje/warszawa-uroczystosci-73-rocznicy-zakonczenia-powstania-warszawskiego/ [dostęp 2017-10-04]