W Salach Redutowych pokazane zostaną różnorodne fortepiany historyczne oraz kopie wyrobu producentów, z którymi Fryderyk Chopin miał styczność w różnych momentach swojej muzycznej kariery. Kolekcja Instytutu obejmuje instrumenty francuskich renomowanych marek Pleyel i Erard, brytyjskiej manufaktury Broadwood oraz kopię wiedeńskiego fortepianu Graf. W tym roku do tego unikatowego zbioru dołączyła pierwsza na świecie kopia fortepianu Buchholtz: instrumentu, jaki Fryderyk Chopin posiadał w Warszawie. Fortepiany można będzie nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć, dzięki dostępnym na wystawie nagraniom oraz w czasie licznych wydarzeń towarzyszących, m.in. podczas spotkania z Paulem McNultym i wykładu prof. Benjamina Vogla z muzyką na żywo.
Wyjątkowym dopełnieniem wystawy będzie pejzaż dźwiękowy – utwór Pawła Mykietyna Parafraza, skomponowany w 2018 roku na zamówienie Instytutu Chopina, przeznaczony na wszystkie prezentowane instrumenty.
Fortepiany Chopina…
Wyjątkowa wystawa instrumentów z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Sale Redutowe, Teatr Wielki – Opera Narodowa
18 marca – 8 kwietnia 2018
Czynna od g. 11.00 do 19.30 oraz podczas spektakli
Wejście na wystawę: portiernia nr 80 od strony Placu Teatralnego (skrzydło Teatru Narodowego). Wstęp wolny
Organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Partner: Teatr Wielki – Opera Narodowa
Galeria fotografii:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
.
Poprzednie <- Varsaviana
.
JT m. in. na podst. -> http://pl.chopin.nifc.pl/institute/events/news/id/4646?gclid=EAIaIQobChMIvbmFvPCD2gIVkbx3Ch2W0QVoEAEYASAAEgLMnPD_BwE [dostęp 2018-03-24]