PAMIĘTAMY – 2 kwietnia 2018 – JAN PAWEŁ II – 13. rocznica odejścia do domu Ojca

Jan Paweł II

Pielgrzymował po całym świecie, był kochany przez miliony wiernych. Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do domu Ojca 13 lat temu – 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37.

– Jednym z największych błędów jest ograniczanie nauczania św. Jana Pawła II do czasu jego śmierci w 2005 r. Ono jest ponadczasowe. Przypominając je, korzystamy z mądrości życiowej proroka naszych czasów – komentuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik odnosząc się do 13. rocznicy odejścia do domu Ojca polskiego papieża.

Dziś mija 13.rocznica odejścia do domu Ojca Jana Pawła II. Święty papież z Polski był niestrudzonym jasnogórskim pielgrzymem i wielkim czcicielem Matki Bożej. „Totus Tuus” (z łac. „Cały Twój”) – to była jego dewiza, kilkakrotnie powtórzona w jego testamencie. Jest ona cytatem z modlitwy z Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Marii Grignion de Montfort (1673-1716).

Jan Paweł II odszedł 2 kwietnia 2005 roku, po 26 latach pełnienia pontyfikatu. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Śmierć papieża-Polaka wstrząsnęła światem. Kiedy pojawiła się informacja o pogarszającym się stanie jego zdrowia, pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim zgromadziły się ogromne tłumy, by przez kilka dni trwać w modlitwie.

Drogę papieża do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku, w obecności swego emerytowanego poprzednika.

Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.

.

(JT)