DZIEJE SIĘ W USA – 11 maja 2018 – Z ostatniej chwili: W miejscu Pomnika Katyńskiego co prawda mają stanąć fontanny, ale pomnik przeniosą tylko o kilkadziesiąt metrów

2018/05/11 Aktualizacja

Foto: Facebook/Steven Fulop

Foto: Facebook/Steven Fulop

W miejscu Pomnika Katyńskiego mają stanąć fontanny…

Burmistrz Jersey City Steven Fulop opublikował wizualizację przebudowy placu, na którym obecnie znajduje Pomnik Katyński. Plan przewiduje, że w tym miejscu staną fontanny.

Steven Fulop napisał, że w ciągu ostatniego tygodnia dotarło do niego wiele głosów w sprawie przebudowy placu. Część z nich zawierała konstruktywną krytykę, inne były przepełnione antysemickimi hasłami.

Burmistrz Jersey City tłumaczy, że od początku plan zakładał wyremontowanie tego placu i stworzenie miejsca przyjaznego rodzinom.

„Projekt zakłada stworzenie placu zabaw, parku wodnego, terenów zielonych, przestrzeni do postawienia 30 namiotów do organizacji festiwali oraz sceny do organizacji imprez” – napisał Fulop.

Z ostatniej chwili: W miejscu Pomnika Katyńskiego co prawda mają stanąć fontanny, ale pomnik przeniosą tylko o kilkadziesiąt metrów

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Koniec sporu w sprawie pomnika Ofiar Katynia w Jersey City. Burmistrz tego amerykańskiego miasta Steven Fulop poinformował, że doszedł do porozumienia ze stroną polską. Pomnik zostanie przeniesiony tylko o 60m, ale nadal pozostanie wyeksponowany.

Fulop o rozmowach z dyrektorem wykonawczym Polskiej Izby Handlowej w USA Erickiem Lubaczewskim i konsulem RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim poinformował na swoim Twitterze. „Spotkałem się z Erickiem Lubaczewskim i wyższym urzędnikiem polskiego rządu i mamy rozwiązanie win-win [każdy wygrywa – przyp. red.]. Jego celem było poszanowanie, opieka i zachowanie pomnika w jak najbardziej prominentnym miejscu, aby uczcić ofiary przy czym także pozwalając miastu na reorganizację nadbrzeża” – napisał burmistrz.

Pomnik Ofiar Katynia ma zostać przeniesiony 60 metrów dalej, ale nadal pozostanie na nabrzeżu rzeki Hudson. Dziennikarz „Polskiego Radia” Marek Wałkuski zobaczył gdzie ma stanąć polski monument. Jak określił, będzie to „w pięknym, ale spokojniejszym miejscu”.

 

.

JT m. in. na podst. -> http://info.wiara.pl/doc/4717523.Pomnik-Katynski-bedzie-przeniesiony-o-kilkadziesiat-metrow