Z ŻYCIA KOŚCIOŁA – 13 V 2018 – Zakopane: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostało ogłoszone sanktuarium narodowym

Z ŻYCIA KOŚCIOŁA – 13 V 2018 – Zakopane: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostało ogłoszone sanktuarium narodowym

fot. PAP/Jerzy Ochoński

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach zostało uroczyście ogłoszone sanktuarium narodowym. Aktu tego dokonał metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.00 nabożeństwem ku czci Bożego Miłosierdzia i Adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.30 zebrani odmówili pokutny różaniec fatimski. Głównym punktem wydarzenia była Msza św. o godz. 19.00 sprawowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Po Eucharystii odmówiono Apel Jasnogórski oraz odbyła się procesja światła w Parku Fatimskim.

Sanktuarium na Krzeptówkach to bardzo ważne miejsce dla Polaków – podkreślił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik. Rzecznik KEP przypomniał o zobowiązaniu jakie wierni po zamachu na św. Jana Pawła II podjęli przed Figurą Matki Bożej Fatimskiej.

– Nowe sanktuarium narodowe jest radością wszystkich Polaków w kraju i za granicą. To właśnie na Krzeptówkach w Zakopanem Polacy podjęli zobowiązanie – jeżeli Bóg uratuje papieża Jana Pawła II po zamachu, to na tym miejscu wybudują kościół dziękczynienia. Kościół wybudowali, pielgrzymował do niego św. Jan Paweł II, pielgrzymują polscy biskupi i wszyscy cieszymy się z tego, że na Krzeptówkach to nasze narodowe sanktuarium jest w pewnym sensie naszą „polską Fatimą” oraz dziękczynieniem za ocalenie życia i zdrowia papieża-Polaka. Księża biskupi zachęcają, by pielgrzymować do sanktuarium narodowego na Krzeptówkach, aby wypraszać łaski dla Ojczyzny, Kościoła i naszych rodzin – zaznaczył ks. prof.  Paweł Rytel-Andrianik.

21 października 1987 r. Jan Paweł II dokonał w Rzymie koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej z Krzeptówek. W 1997 r. podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny konsekrował kościół. 6 czerwca ub. r., w 20 lat po tym wydarzeniu i w 100-lecie objawień fatimskich, w Sanktuarium na Krzeptówkach miała miejsce historyczna uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, podczas której został ponowiony Akt poświęcenia Ojczyzny i Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

.

JT m. in. na podst. -> http://www.radiomaryja.pl/informacje/zakopane-sanktuarium-matki-bozej-fatimskiej-zostanie-dzis-ogloszone-sanktuarium-narodowym/ [dostęp 2018-05-14]