100 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – 20 maja 2018 – „Dar Młodzieży” wypłynął w „Rejs Niepodległości” dookoła świata

W Gdyni zakończyły się uroczystości z okazji wypłynięcia Daru Młodzieży w Rejs Niepodległości, który ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Żaglowiec rozpoczął dziesięciomiesięczny rejs. Z okazji wypłynięcia przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. O rejsie mówili w audycji Słowem Niepodegła m. in. rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjna Salvatti ks. Jerzy Limanówka, a także komendant Daru Młodzieży Ireneusz Lewandowski.

Statek z młodymi ludźmi z całej Polski zawinie do 21 dużych portów świata, między innymi do Kapsztadu, Singapuru i Dżakarty. Zacumuje też w Panamie, gdzie w styczniu 2019 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

Według ks. Jerzego Limanówki wymiar religijny rejsu koncentruje się na udziale młodych ludzi w Światowych Dniach Młodzieży. – To najważniejszy punkt na trasie Rejsu Niepodległości. W Panamie młodzież spędzi kilka dni, mam nadzieję, że nasza obecność będzie tam zauważalna. Światowe Dni Młodzieży są skoncentrowane na przeżyciach duchowych – młodzi ludzie będą uczestniczyli w spotkaniach w diecezjach i katechezach z grupami Polaków.

Rejs będzie promował polską kulturę, historię i gospodarkę. Żaglowiec ma powrócić do Gdyni w marcu 2019;

.

JT m. in. na podst. -> https://www.polskieradio.pl/130/6498/Artykul/2125952,Dar-Mlodziezy-wyplynal-w-Rejs-Niepodleglosci-dookola-swiata [dostęp 2018-05-22]