100 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – lipiec 2018 – Dar Młodzieży to ważny nasz ambasador

Chcemy się chwalić, że obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Musimy mówić o tym, że Polska chce odgrywać bardzo ważną rolę międzynarodową oraz w obszarze morskim – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Szef resortu odniósł się do „Rejsu Niepodległości” żaglowca Dar Młodzieży i wskazał, że jest to dziś dla nas najważniejszy ambasador.

Legendarny żaglowiec Dar Młodzieży od 20 maja uczestniczy w „Rejsie Niepodległości”. To druga w dziejach tego statku wyprawa dookoła świata. Fregata ma ponownie zawinąć do Gdyni 28 marca 2019 r. Do tego czasu uczestnicy rejsu odwiedzą 22 porty na 4 kontynentach, w tym przybędą na Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

„Rejs Niepodległości” chociaż ma wymiar morskiej przygody dla młodych marynarzy, to w tym aspekcie nawiązujemy do polskiej historii, do naszych poprzedników przedwojennych – powiedział Marek Gróbarczyk.

Rejs jest uwieńczeniem 1934 r. i wypłynięcia Daru Pomorza, czyli poprzednika Daru Młodzieży, w rejs dookoła świata z przesłaniem, że Polska powstała, że Polska jest morska, że Polska cieszy się tym i chce odgrywać ważną rolę międzynarodową. Jednym z ważniejszych wydarzeń tego rejsu było spotkanie z o. Maksymilianem Kolbe w Osace, gdzie Dar Młodzieży również będzie gościł. Myślę, że cały ten ciąg zdarzeń ma ogromne znaczenie dla naszego kraju – wskazał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Dar Młodzieży to dziś najważniejszy dla nas ambasador – dodał.

Chcemy się chwalić, że obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Musimy mówić o tym, że Polska chce odgrywać bardzo ważną rolę międzynarodową oraz w obszarze morskim – zwrócił uwagę.

Głównym celem rejsu Daru Młodzieży jest spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem i uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie

.

JT m. in. na podst. ->  http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-m-grobarczyk-dar-mlodziezy-to-dzis-najwazniejszy-dla-nas-ambasador/ [dostęp 2018-07-05]