RODZINA – 26 sierpnia 2018 – Irlandia: Zakończył się Światowy Kongres Rodzin

Do Irlandii przybywały kolejne osoby, które chciały spotkać się z Ojcem św. Franciszkiem. Wydarzenie wpisało się w IX Światowe Spotkanie Rodzin.

Sprawa więzi międzypokoleniowych, odpowiedzialne ojcostwo czy  przygotowanie do małżeństwa w parafiach oraz zwalczanie handlu ludźmi – to były najważniejsze tematy Światowego Kongresu Rodzin.

– Wiele rodzin łączyło pobyt na tym spotkaniu ze spotkaniem z Ojcem Świętym, który tutaj przybył, którego wszyscy tutaj oczekiwali. Jeden z dni odbywał się  pod hasłem rodzina i nadzieja. To zagadnienie było omawiane z różnych perspektyw. Przypomnijmy kilka tematów konferencji: „Jak chronić dzieci i najbardziej wrażliwych dorosłych”, „Relacje i wychowanie seksualne w świetle Amoris Laetitia”, „Jak świętować dzień Pański w rodzinie”, czy „Jak stawić czoła przemocy domowej”. To tylko kilka z poruszanych tematów. Zabrał też głos nuncjusz apostolski w Syrii ks. kard. Mario Zenari. Mówił o rodzinie, która jest czynnikiem budującym pokój w świecie pełnym niepokoju. Były też świadectwa rodzin przybyłych na to spotkanie z różnych niespokojnych rejonów świata. I Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Kevin Farrell, prefekt kongregacji do spraw świeckich, rodziny i życia z Watykanu. Mówił też korespondent z Irlandii o. Witold Hetnar CSsR.

Ojciec św. spotkał się z władzami Irlandii. Następnie udał się na stadion w Dublinie, gdzie wźiął udział w Święcie Rodzin. Na program spotkania złożyły się chwile modlitwy, tańce i świadectwa. Papież odwiedził również sanktuarium maryjne. Spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Po południu sprawował Mszę św.

Pierwsze Światowe Spotkanie Rodzin odbyło się z inicjatywy Papieża Jana Pawła II w 1994 r.

Na koniec należy dodać że -> dużym zainteresowaniem na kongresie rodzin cieszyło się polskie stoisko

 

.

JT m. in. na podst. -> http://www.radiomaryja.pl/informacje/irlandia-zakonczyl-sie-swiatowy-kongres-rodzin/