KARD. STEFAN WYSZYŃSKI – 39. rocznica odejścia do domu Ojca

KARD. STEFAN WYSZYŃSKI

W czwartek 28 maja przypada 39. rocznica odejścia do domu Ojca – Prymasa Tysiąclecia. Jest On najsłynniejszym, obok Karola Wojtyły, polskim biskupem ostatnich czasów.

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Miał 80 lat, z których 57 przeżył jako kapłan. Pogrzeb odbył się 31 maja 1981 r., z udziałem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Agostino Casaroli reprezentującego Ojca Świętego, przebywającego wówczas w szpitalu po zamachu. Uroczystości te stały się wielką manifestacją narodową, co symbolizował m. in. napis na jednym z wieńców:

„Niekorowanemu królowi Polski”.

Trumna z jego ciałem spoczęła w podziemiach katedry św. Jana w Warszawie.

Dzisiaj, tj. 28 maja 2020, w 39. rocznicę śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego o owoce jego beatyfikacji będą modlić się w Archikatedrze Warszawskiej mieszkańcy stolicy. Jak co miesiąc, będą uczestniczyć we Mszy świętej, którą o godz. 19.00 odprawi kard. Kazimierz Nycz. W ramach duchowych przygotowań wysłuchają też prelekcji, którą wygłosi prof. Krzysztof Koehler.

Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z epidemią koronawirusa, do Archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście będzie mogło wejść ok. 150 osób. Msza święta, modlitwa i prelekcja będzie transmitowana na kanale -> You Tube Archidiecezji Warszawskiej.