Czyn patriotyczny

Przełomowy wyrok sądu: Oblanie „Czterech Śpiących” farbą to „czyn patriotyczny”.

Czterech Śpiących

Pomnik Braterstwa Broni – powszechnie nazywany pomnikiem Czterech Śpiących

Po czterech latach od oblania farbą pomnika „czterech śpiących”, który od 1945 roku stał przy Dworcu Wileńskim w Warszawie, sąd wydał wyrok. Według sądu napis „czerwona zaraza” namalowany na pomniku należy traktować jako „czyn patriotyczny”. Cała sprawa została umorzona.

Wszystko zaczęło się cztery lata temu. Wówczas dwóch maturzystów czerwoną farbą oblało stojące w Warszawie pomniki Wdzięczności Armii Radzieckiej oraz Braterstwa Broni. Napisali na nich również „czerwona zaraza”.

pomnik wdzięczności armii radzieckiej

Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej

Czerwona zaraza – dlaczego te słowa? Otóż jest to tytuł ostatniego wiersza Józefa Szczepańskiego, poety powstania warszawskiego, napisany 29 sierpnia 1944 w obliczu upadku Starego Miasta. Przedstawiał stosunek Rosji i Związku Sowieckiego do Polski. Wyrażał gniew i zawód spowodowany bezczynnością Armii Czerwonej, która czekała na prawym brzegu Wisły na upadek powstania i wykrwawienie jego oddziałów – mimo iż przedtem Związek Sowiecki do powstania Polaków podpuszczał. Wiersz przedstawia także prorocze wizje tego co się będzie działo, gdy w końcu Armia Czerwona Wisłę przekroczy. 

Tekst wiersza Czerwona zaraza tutaj: http://www.tekstowo.pl/piosenka,de_press,czerwona_zaraza.html

Piosenka opracowana na podst. tego wiersza tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=rI8bxybqXC0

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Płn wydał wyrok, w którym umorzył postępowanie w sprawie „znieważenia” pomnika Czterech Śpiących. Ci młodzieńcy zdaniem sadu dokonali czynu patriotycznego pisząc na tym „pomniku” napis „czerwona zaraza„. Sąd podkreślił również że pomniki czterech śpiących i wdzięczności armii radzieckiej gloryfikują komunizm i tym samym powinny być usunięte! – relacjonował na Twitterze mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca oskarżonych:

 

Sąd w uzasadnieniu podkreślił, że pomniki te gloryfikują komunizm. Kluczowe w tej kwestii jest właśnie uzasadnienie. Sąd zwrócił uwagę, że oskarżeni „dokonali czynu patriotycznego” i podkreślił, że tego typu monumenty powinny być usunięte z przestrzeni publicznej.

 

JT na podst.: http://m.niezalezna.pl/70145-przelomowy-wyrok-sadu-oblanie-czterech-spiacych-farba-czyn-patriotyczny