JAN PAWEŁ II – Kamień węgielny pod budowę wotum wdzięczności za św. Jana Pawła II

  
  W Toruniu trwa 7. „Dziękczynienie w Rodzinie”, podczas którego pielgrzymi dziękuję Bogu za dar Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych. W trakcie uroczystych nieszporów wmurowano kamień węgielny pod budowę Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej i Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Wmurowany kamień węgielny pochodzi z pierwszych fundamentów Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Jest on darem ks. kard. Angelo Comastriego, odpowiadającego za bazylikę, który Rodzina Radia Maryja otrzymała dzięki staraniom ks. bp. Andrzeja Suskiego.

W homilii wygłoszonej w trakcie uroczystych nieszporów ordynariusz diecezji toruńskiej wskazywał na więź łączącą Stolicę Piotrową w Rzymie z Rodziną Radia Maryja.

Kamień został wyjęty z pierwszej bazyliki św. Piotra w Watykanie, zbudowanej za czasów Konstantyna w IV wieku. Będzie nam on przypominał o ciągłości tradycji chrześcijańskiej i naszej więzi ze Stolicą Piotrową w Rzymie, gdzie przez 29 lat urząd następcy św. Piotra pełnił nasz święty rodak Jan Paweł II. Kamień węgielny świątyni chrześcijańskiej woła i przypomina każdemu słowa psalmisty, że „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym” – tłumaczył ks. abp Andrzej Suski.

Jak dodał ordynariusz diecezji toruńskiej, „kamień węgielny wskazuje nam na Chrystusa, a On wyznacza Kościołowi, swojej żywej świątyni, jedyny właściwy kierunek wzrostu”.

Pozorna klęska Zbawiciela, odrzuconego, który poniósł śmierć na krzyżu, okazała się w końcu Jego zwycięstwem. Prawdy miłości i wartości głoszonej w Ewangelii nic nie zdoła zabić czy unicestwić. One zawsze ożyją, powstaną z martwych, a gwarantem tego jest On – Jezus Zmartwychwstały, żyjący na wieki – podkreślił ks. abp Andrzej Suski.

Przed uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego głos zabrał prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Janusz Sok CSsR.

Ludzie budują domy, żeby się poczuć u siebie, bezpiecznie, ale ludziom ciągle mało, to im nie wystarcza. Są takie miejsca wyczekiwane, wymodlone, wytęsknione i potrzebne, prócz domów. Wierzę mocno, że to miejsce, w którym się dzisiaj znajdujemy, jest i będzie już na najbliższe dziesiątki lat i stulecia takim miejscem, gdzie ludzie trochę rozlatani – to tu, to tam – odnajdą się. Przyjdą tutaj i poczują się, jak u siebie – mówił o. Janusz Sok CSsR.

O tym, jak kamień węgielny z pierwszych fundamentów bazyliki św. Piotra trafił do Torunia opowiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

12 października 2009 roku przed południem otrzymałem telefon. Słyszę: „Biskup Andrzej, jestem na Placu św. Piotra. Dzisiaj spotkałem ks. kard. Comastriego. Powiedziałem o kamieniu węgielnym. Powiedział, że popołudniu będzie” – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk CSsR, po czym wszystkim przybyłym odczytał list ks. kard. Angelo Comastriego do ks. bp. Andrzeja Suskiego.

„Mam zaszczyt odpowiedzieć na prośbę ekscelencji o możliwość otrzymania kamienia z Bazyliki Watykańskiej, aby posłużył on, jako kamień węgielny pod budowę nowego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nowej Ewangelizacji w diecezji toruńskiej w Polsce” – czytamy w dokumencie.

Świątynia pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Świątynia pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II – fot. Katarzyna Cegielska Radio Maryja

Budowa Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II rozpoczęła się 20 czerwca 2012 roku. 8 września tego roku nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Na 18 maja 2016 roku planowana jest konsekracja kościoła.

Dzisiaj, w sobotę 5 września trwa 7. „Dziękczynienie w Rodzinie”. Transmisję na żywo można śledzić za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam od 12:00 do 23:50.

Zobacz transmisję na żywo w TV TRWAM

Zdjęcia i wideo z  7. „Dziękczynienia w Rodzinie”,
patrz: http://www.radiomaryja.pl/multimedia/7-dziekczynienie-w-rodzinie-2/

 

JT na podst.: http://www.radiomaryja.pl/informacje/wmurowano-kamien-wegielny-pod-budowe-wotum-wdziecznosci-za-sw-jana-pawla-ii/