W telewizji – ‚Pompeje’

W kinie – ‚Pompeje’

Zniszczenie Pompeji przez erupcję Wezuwiusza w dniu 24 sierpnia 79 roku po narodzeniu Chrystusa

Jak żyli pierwsi chrześcijanie? Jak wyglądał ówczesny świat? Można zobaczyć na filmie  zatytułowanym Pompeje. Pokazany jest pełny przekrój tamtego społeczeństwa: od warstw najwyższych do najniższych, czyli niewolników. Nie wiadomo dokładnie czy w Pompejach żyli  jacyś chrześcijanie – ale Pompeje (dawniej Pompeja) – miasto w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech zostało zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w dniu 24 sierpnia 79 roku, czyli w czasie kiedy już żyli pierwsi chrześcijanie. A Pompeje wyglądały podobnie jak wiele innych miast w których żyli pierwsi chrześcijanie.
.
To wszystko można zobaczyć na filmie fabularnym Pompeje, którego reżyserem jest Paul W. S. Anderson.
.
Widzowie mogą zobaczyć niezwykłą rekonstrukcję antycznych Pompejów sprzed wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Będziemy mogli znaleźć się w środku antycznych Pompejów i zobaczyć życie tego starożytnego miasta. Jest to fascynująca historia z pogranicza archeologii i architektury, przełożona na język oprogramowania i grafiki komputerowej. Przy tworzeniu filmu zostały wykorzystane wszystkie dostępne, najnowocześniejsze technologie: rekonstrukcje, tak jak w przypadku prezentacji wybuchu wulkanu, ponadto efekty specjalne, cyfrowe projekcje. Dzięki specjalnej technice filmowcy zrekonstruowali obraz tragedii, jaka rozegrała się u stóp Wezuwiusza. Przedstawiono jak zginęli ludzie i zwierzęta w czasie wybuchu. Obszar Pompejów jest badany do dzisiaj i są to dzisiaj jedne z najbardziej znanych na świecie tereny wykopaliskowe.
.
Film będzie można zobaczyć w telewizji na kanale tvn, jutro w Niedzielę 2017-11-19  o 21:35 oraz w Poniedziałek 2017-11-20 o 23:30.
.

.
Stare Pompeje zostały zniszczone! 1800 lat później (czego oczywiście na filmie już nie ma) nieopodal zaczęły wyrastać Nowe Pompeje – ściśle związane z tamtejszą świątynią – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, dziełem błogosławionego Bartłomieja Longo. Opisywał on tak różnice między dwoma obliczami tego miejsca: W przeciwieństwie do ziemi umarłych (tj. do Starych Pompejów) przedstawia (…) się owa ziemia jako ziemia zmartwychwstania i życia: zrujnowanemu amfiteatrowi, zbrukanemu krwią (bohater filmu zrobiony niewolnikiem, również jest zmuszony na nim walczyć), przeciwstawia się świątynia żywa wiary i miłości, świątynia poświęcona Dziewicy Maryi; miasto pogrzebane pod brudami pogaństwa zastępuje miasto pełne życia, które wywodzi swe początki z nowej cywilizacji przyniesionej przez chrześcijaństwo: Nowe Pompeje! To jest nowa cywilizacja, która wyraźnie ukazuje się obok antycznej; chrześcijaństwo, źródło życia, naprzeciw pogaństwa, które już przeminęło.
.
Czytaj więcej -> Nowe Pompeje
.
JT