czwartek, 21 listopada, 2024

Program formacyjny na rok 2024-2025

„NADZIEJA ZAWIEŚĆ NIE MOŻE”


„Człowiek współczesny tak bardzo potrzebuje nadziei.
[…] Co to jest nadzieja? Co ona znaczy?
Znaczy: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!
(Rz 12,21). Zło można zwyciężać. To jest właśnie siła nadziei.”

/ św. JAN PAWEŁ II /

RAMOWY  PROGRAM  DUSZPASTERSKI

RODZINY RODZINNA ROK 2024-2025

 

Październik – CHRYSTUS JEDYNĄ NADZIEJĄ

Listopad – BĄDŹCIE ŚWIADKAMI NADZIEI

Grudzień – NADZIEJA W ŻYCIU ŚWIĘTEJ RODZINY

Styczeń – NADZIEJA W LOSACH WSPÓLNOTY OJCZYSTEJ

Luty – NADZIEJA PRZEZWYCIĘŻAJĄCA CIERPIENIE

Marzec – NADZIEJA PŁYNĄCA Z KRZYŻA

Kwiecień – NADZIEJA NA ZMARTWYCHWSTANIE

Maj – MARYJA – MATKA NADZIEI

Czerwiec – PRZEKROCZYĆ PRÓG NADZIEI

 

Rozpoczynając nowy rok pracy duszpasterskiej 2024-25, stajemy wobec daru, jakim jest opublikowanie 9 maja 2024 r. przez papieża Franciszka bulli Spes non confundit – Nadzieja zawieść nie może. Dokument ten ogłasza JUBILEUSZ ROKU 2025 stanowiącego uroczyste przeżywanie przez chrześcijan ROKU ŚWIĘTEGO pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”, przypominającego jubileusz narodzin  na ziemi Pana naszego Jezusa Chrystusa. Rozpocznie się on symbolicznym otwarciem Drzwi Świętych Bazyliki Watykańskiej w Wigilię Bożego Narodzenia – 24 grudnia 2024 roku i trwać będzie do 6 stycznia 2026 r. Bulla ogłasza, że będzie to:

Rok Święty, charakteryzujący się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu”.

Dar nadchodzącego roku jubileuszowego pojawia się w szczególnym czasie niezwykłych niepokojów społecznych i politycznych na świecie, który coraz bardziej osuwa się w rozwiązania wojenne istniejących konfliktów. Przemoc, nieposzanowanie człowieka i jego praw, agresywnie szerzony ateizm w nowych postaciach, prześladowania chrześcijan, wywoływanie problemów migracyjnych, próby ustanowienia nowego podziału świata  i blisko 40 toczących się na Ziemi otwartych konfliktów zbrojnych – sprawiają, że w niejednym sercu ludzkim rosną obawy i lęk o przyszłość dnia codziennego, o losy najbliższych,  dzieci, a także przyszłość całych narodów…

„Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – wołał św. Jan Paweł II na inauguracji swego pontyfikatu. Czyż byśmy o tym zapomnieli? Otwórzmy Drzwi Święte naszych serc w tym nadchodzącym czasie i stańmy się Pielgrzymami Nadziei.

Mamy wyruszyć w drogę – tę duchową, osobistą  ale także na fizyczne pielgrzymowanie wspólnoty Kościoła.  Ten Rok Łaski Specjalnej jest nam dany, by odkryć na nowo znaki czasu, znaki nadziei i umacniać w sobie sposób życia nadzieją, zakotwiczoną w Bogu. To zupełnie inna optyka, oparta na umocnionej cnocie cierpliwości. Na tej Pielgrzymiej Drodze Nadziei – Kościół daje nam specjalnych przewodników – świadków wiary i męczenników. Papieska bulla stawia nam za wzór błogosławioną Rodzinę Ulmów – jako towarzyszy i nauczycieli nadziei. Kim jest świadek nadziei? Jakie są owoce życia nadzieją zakotwiczoną w Bogu – prywatnie i społecznie? Każdy powinien podjąć próbę odpowiedzi na te pytania i odbyć swoją osobistą drogę pielgrzyma nadziei – krocząc za przykładem życia i nauczania błogosławionej Rodziny Ulmów, św. Jana Pawła II – wielkiego świadka nadziei, błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Wspólnotowe przemierzanie dróg nadziei zapoczątkuje Pielgrzymka Rodziny Rodzin – na Jasną Górę w dniach 5-6 października br.  pod hasłem rocznej pracy duszpasterskiej Nadzieja zawieść nie może”.

 

Zawierzamy ten rok formacji w duchu nauczania Kościoła naszej Matce Kościoła i Królowej Narodu Polskiego.

Zespół Programowy Ruchu Rodzina Rodzin

Warszawa, 14 września 2024 r. –  Święto Podwyższenia Krzyża

 


Pliki do pobrania: