25 listopada – wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej
2017/11/27 Aktualizacja | |
![]() |
25 listopada – wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. OPIEKUNKA: mówców, filozofów, notariuszy, krawców, modystek, prządek, kołodziejów, niań i mam karmiących piersią. Jest przyzywana jako orędowniczka przez kobiety karmiące, rozbitków i w migrenach. IMIĘ: pochodzi z greckiego, znaczy „czysta”. Katarzyna żyła na przełomie III i IV wieku. Protestowała przeciwko prześladowaniom zarządzonym przez Maksencjusza i z tego powodu była najpierw torturowana zębatym kołem, a następnie ścięta w 305 roku. Legenda głosi, że z jej szyi wypłynęło mleko. Przedstawiana jako młoda kobieta w szatach królewskich, za atrybut ma koło, palmę, miecz i pierścień mistycznych zaślubin. Uwieczniona została na wielu obrazach. Malował ją m. in. Borgognone, Caravaggio, Diepenbeeck, Guercino, Rafael. Jej wyobrażenie można spotkać również na ikonach, witrażach, rzeźbach a nawet na sklepieniach świątyń. |
Czytaj więcej o św. Katarzynie na -> http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-25b.php3
.
Koniec listopada zwykło powszechnie kojarzyć się z tzw. andrzejkami – wieczorem wróżb przypadającym na wigilię dnia św. Andrzeja (30 listopada). Noc św. Andrzeja była czasem wróżenia wyłącznie dla panien, podczas gdy kawalerowie w podobnym celu zbierali się w wigilię dnia św. Katarzyny, w tzw. katarzynki.
Należy sobie zdać sprawę że wszelkiego rodzaju wróżby mogą mieć dwa aspekty: może to być tylko zabobon, czy oszustwo (a po co być oszukiwanym przez samego siebie lub innych?), ale może to być, zwłaszcza przy wróżbach częściowo trafnych, działaniem szatana. Wchodzenie w związki z szatanem nie tylko kończy się utratą życia wiecznego, ale już tutaj, na ziemi, po krótszym lub dłuższym czasie przynosi straszne konsekwencje. Niektórzy traktują wróżenie jako zabawę, ale z powyższych względów, naprawdę zabawą to nie jest!
A przecież w tym czasie można również bawić się po chrześcijańsku, bez wróżb i innych elementów okultystycznych.
.
JT m. in. na podst. -> http://niezbednik.niedziela.pl/artykul/1940/Sw-Katarzyna-Aleksandryjska [dostęp 2017-11-24]