sobota, 22 czerwca, 2024

VARSAVIANA – Wielka Księga Legend Warszawy

VARSAVIANA

Informujemy o bezpłatnym wykładzie 

27 listopada (najbliższy poniedziałek) o godz. 19 z hakiem

zorganizowanym przez POSUL – Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający 😉

Wykładowczynią będzie

Anna Wilczyńska

która wygłosi połączony z prezentacją jej książki wykład pt.

Wielka Księga Legend Warszawy

Będzie to nowe spojrzenie na opowieści znane nam wszystkim z czasów dzieciństwa. Będzie próba obalenia stereotypu że legendy to twórczość adresowana tylko dla najmłodszych. Przypomniany zostanie również w skrócie dorobek folklorystów, zbierających podania o dawnej Warszawie oraz cechy tego gatunku, zarówno pod kątem etnograficznym, jak i literackim.
Gdzie są granice i gdzie tkwi przysłowiowe ziarno prawdy? Jak bardzo fikcja splata się w legendach z rzeczywistymi faktami? Będzie można znaleźć odpowiedzi na te pytania na przykładzie książki wykładowczyni. Będzie o tym, skąd czerpała materiały o tych legendach, których opisanie było dla niej największym wyzwaniem.
Dowiemy się że szata graficzna „Wielkiej Księgi” jest bardzo bogata i każda z 25 opowieści o Warszawie poprzedzona jest ilustracją. Nie zabraknie kilku ciekawostek o Syrence, Bazyliszku i innych, fantastycznych oraz historycznych postaciach z książki. Poświęcona też będzie należna uwaga miejscom, w których rozgrywała się akcja legend. Na tej podstawie uważni słuchacze z pewnością domyślą się, gdzie w stolicy można jeszcze szukać skarbów 🙂

Anna Wilczyńska – absolwentka Etnografii i Antropologii Kulturowej UW, redaktor portalu i Magazynu Folk24, miłośniczka muzyki etno-folkowej, kultury krajów słowiańskich i wschodniego śpiewu tradycyjnego. W przeszłości prezenter internetowego radia RadioWid, promującego muzykę tradycyjną i folkową. Po kądzieli piąte pokolenie w Warszawie.

Link do wydarzenia na FaceBooku: https://www.facebook.com/events/894093670741752/

Link do wydarzenia na stronach POSUL: http://www.posul.waw.pl/2017/11/anna-wilczynska-wielka-ksiega-legend-Warszawy.html

Wstęp: wolny

Czas: poniedziałek, 27 listopada 2017, godz. 19 z hakiem

Miejsce: ul. Stalowa 46, kawiarnia „To Się Wytnie”

10-15 minut od Metra Arsenał

Dojazd: autobusy 120, 140, 160, 162, 190, 262, 340, 517 i 738  (do przystanku Szwedzka) lub tramwaj 23 (do pętli Czynszowa).

Mapka dojścia z przystanków: http://www.posul.waw.pl/p/jakdojechac.html 

Wykłady odbywają się pod patronatem Miesięcznika Stolica i Związku Stowarzyszeń Praskich

Książki