25 listopada – wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

 2017/11/27 Aktualizacja  

Męczeństwo Świętej Katarzyny – Fernando Gallego

25 listopada –  wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

OPIEKUNKA: mówców, filozofów, notariuszy, krawców, modystek, prządek, kołodziejów, niań i mam karmiących piersią. Jest przyzywana jako orędowniczka przez kobiety karmiące, rozbitków i w migrenach.

IMIĘ: pochodzi z greckiego, znaczy „czysta”. Katarzyna żyła na przełomie III i IV wieku. Protestowała przeciwko prześladowaniom zarządzonym przez Maksencjusza i z tego powodu była najpierw torturowana zębatym kołem, a następnie ścięta w 305 roku. Legenda głosi, że z jej szyi wypłynęło mleko.

Przedstawiana jako młoda kobieta w szatach królewskich, za atrybut ma koło, palmę, mieczpierścień mistycznych zaślubin.

Uwieczniona została na wielu obrazach. Malował ją m. in. Borgognone, CaravaggioDiepenbeeck, Guercino, Rafael. Jej wyobrażenie można spotkać również na ikonach, witrażach, rzeźbach a nawet na sklepieniach świątyń.

 

Czytaj więcej o św. Katarzynie na -> http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-25b.php3

oraz -> http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-na-swiecie/171051,dzis-wspomnienie-sw-katarzyny-aleksandryjskiej.html

.

Koniec listopada zwykło powszechnie kojarzyć się z tzw. andrzejkami – wieczorem wróżb przypadającym na wigilię dnia św. Andrzeja (30 listopada). Noc św. Andrzeja była czasem wróżenia wyłącznie dla panien, podczas gdy kawalerowie w podobnym celu zbierali się w wigilię dnia św. Katarzyny, w tzw. katarzynki.

Należy sobie zdać sprawę że wszelkiego rodzaju wróżby mogą mieć dwa aspekty: może to być tylko zabobon, czy oszustwo (a po co być oszukiwanym przez samego siebie lub innych?), ale może to być, zwłaszcza przy wróżbach częściowo trafnych, działaniem szatana. Wchodzenie w związki z szatanem nie tylko kończy się utratą życia wiecznego, ale już tutaj, na ziemi, po krótszym lub dłuższym czasie przynosi straszne konsekwencje. Niektórzy traktują wróżenie jako zabawę, ale z powyższych względów, naprawdę zabawą to nie jest!

A przecież w tym czasie można również bawić się po chrześcijańsku, bez wróżb i innych elementów okultystycznych.

.

 

JT m. in. na podst. -> http://niezbednik.niedziela.pl/artykul/1940/Sw-Katarzyna-Aleksandryjska [dostęp 2017-11-24]