ROCZNICA POWSTANIA 2014 – KONCERTY Obrazy z Warszawy. Powstanie 44

OBRAZY Z WARSZAWY


W poniedziałek 18 sierpnia, odbyło się wyjątkowe wydarzenie pt. „Obrazy z Warszawy. Powstanie 44”. W ramach tego wydarzenia wykonane zostały 3 koncerty prezentujące, zamówione przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, 3 premierowe kompozycje, nawiązujące do wydarzeń Powstania Warszawskiego. Organizatorem było Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

.

.

.

 

Zabrzmiały one w poniedziałek 18 sierpnia wieczorem, w 3 kościołach na terenie Starego i Nowego Miasta. Były to: Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jana Chrzciciela, UL. ŚWIĘTOJAŃSKA 8 (godz. 18:15), kościół p.w. św. Jacka, UL. FRETA 10 (godz. 19:15) i kościół Stygmatów św. Franciszka, UL. ZAKROCZYMSKA 1 (godz. 20:15).

Utwory skomponowali twórcy związani z Warszawą: Stanisław Moryto, Aleksander Kościów i Jarosław Siwiński. Każdy z nich, miał na uwadze wybraną świątynię i inspirował się jej powstańczą historią.

Wspólną cechą wszystkich kompozycji jest przewaga elementu refleksyjnego i sakralnego nad bezpośrednim przekazem dramatycznym. Prócz tragicznych losów, integralną częścią każdej kompozycji jest uwzględnienie akustyki danego kościoła i dostosowane do niej rozmieszczenia poszczególnych muzyków w przestrzeni architektonicznej. Dzięki tym założeniom powstały utwory ściśle połączone z konkretnymi miejscami i ich historią.

Każdy koncert trwał ok. 30 minut. Wystąpili: Warsaw Camerata i Hob-beats Duo pod dyr. Pawła Kosa-Nowickiego.

O powstańczej historii każdego z kościołów opowie świetna przewodniczka Karolina Paczyńska.

Istotnym elementem wydarzenia Obrazy z Warszawy. Powstanie 44 było przechodzenie słuchaczy do kolejnych świątyń, w których odbywały się koncerty. Dzięki temu, przemierzając miejsca walk powstańczych, był czas zarówno na zadumę nad heroiczną historią Powstania Warszawskiego, skonfrontowaną z „turystyczną” współczesnością Starego i Nowego Miasta, jak i na refleksję nad usłyszanym utworem i jego przekazem.

Wstęp na wszystkie koncerty był wolny.

Informacje na stronie www.ptmw.art.pl i www.facebook.com/ptmw1923 oraz pod nr tel. 790 395 228.

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Dyrektor artystyczny: Małgorzata Kołcz

Mecenasi: Miasto Stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART

Współpraca: Art Deco Group, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Warszawa, Radio Warszawa, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, magazyn Presto. Prosto o muzyce klasycznej oraz portale: Historia.org.pl, Wawcity.pl, Portal Warszawski, Nasza-Warszawa.pl 

.

JT