MUSICA SACRA – Msza Polska Jana Maklakiewicza

Msza Polska Jana Maklakiewicza

Zarząd Dzielnicy Wawer i Falenickie Towarzystwo Kulturalne zorganizowały 9 września 2018 o godz. 19:00
Falenicki Koncert Letni który odbył się na scenie letniej przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa
w Falenicy przy ul. Narcyzowej 18.

Wykonana została Msza Polska Jana Maklakiewicza.

Jan Adam Maklakiewicz (1899-1954) był  niezwykle zdolnym polskim kompozytorem. Grał na organach, skrzypcach, altówce i na fortepianie. Był dyrygentem, pedagogiem i krytykiem muzycznym.

„Mszę Polską na sopran (lub tenor) solo i czterogłosowy chór mieszany, Jan Maklakiewicz komponował w styczniu i lutym 1944 roku. (…) Miała ona przynieść Polakom duchowe pokrzepienie i wiarę w rychłe wyzwolenie Polski. Pragnienie to zadecydowało, że kompozytor sięgnął po tekst mszalny w języku ojczystym. (…) Wykorzystany w niej tekst ma charakter refleksyjny i uduchowiony, zawiera liczne akcenty patriotyczne, a jego motyw przewodni stanowi modlitwa o pokój. (…) Msza Polska jest utworem o głębokiej wymowie emocjonalnej i zdecydowanie polskim charakterze. Cechuje ją późnoromantyczna stylistyka, bogactwo środków harmonicznych i pełne brzmienie chóru. Tylko w nielicznych fragmentach czterogłosowy układ chóralny zastąpiony został śpiewem unisono, bądź solowym.”

Ponieważ nie wszyscy mogli wysłuchać tego koncertu, a także Ci którzy go wysłuchali, być może chcieliby wysłuchać go jeszcze w innych wykonaniach, dlatego dopóki jeszcze można linkować (?!), podajemy linki do fragmentów tego koncertu w różnych wykonaniach, istniejących jeszcze w internecie:

Msza polska – Kyrie – Jan Maklakiewicz (Fragment) 0:50
YouTube – 11 sty 2015


„Credo” z Mszy Polskiej Jana Maklakiewicza w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej 4:56
YouTube – 5 wrz 2012


Offertorium do Mszy polskiej”
YouTube – 08.11.2015

.

JT