Świętowaliśmy 30-lecie grupy Rodziny Rodzin we Wrocławiu

WROCŁAW

Na winiecie m. in. Stefan Kardynał Wyszyński z obrazem który podarował Rodzinie Rodzin

W niedzielę 19 maja 2019 r. wczesnym rankiem zajęliśmy miejsca w 6-osobowym przedziale pociągu Intercity z Warszawy do Wrocławia. Było nas 5 osób delegacji Rodziny Rodzin: ks. Czesław Parzyszek SAC – Ojciec Duchowny RR, Dorota i Józef Tomczakowie oraz Anna i Krzysztof Broniatowscy. Szóste, niewykupione wprawdzie miejsce, akurat bardzo się przydało dla Matki Bożej, która podróżowała wraz z nami w jej Jasnogórskim wizerunku. Na prośbę wrocławskiej grupy RR wieźliśmy bowiem ze sobą obraz podarowany Rodzinie Rodzin przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który miał rozpocząć peregrynację po rodzinach we Wrocławiu. Na dworcu we Wrocławiu czekali już na nas gospodarze, którzy dwoma samochodami zawieźli nas do domu Grażyny i Romualda Balkowskich – liderów grupy wrocławskiej. Tam, przy stole z przygotowanym dla nas drugim śniadaniem, omówiliśmy szczegóły uroczystości, która miała się rozpocząć w samo południe w ich parafialnym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jerzego Męczennika w dzielnicy Wrocławia o nazwie Brochów.

Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się od procesji na plac kościelny, do grobu byłego proboszcza tutejszej parafii – ks. Kazimierza Malinosia. To za jego czasów i przy jego wydatnym wsparciu powstała parafialna grupa Rodziny Rodzin, która jako swego patrona przyjęła Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Następnie procesjonalnie wnieśliśmy obraz Matki Bożej do świątyni. Przed prezbiterium, obraz przekazaliśmy przedstawicielom wrocławskiej RR. Obraz spoczął wśród kwiatów, na przygotowanym przed ołtarzem miejscu. Matkę Bożą powitała wyraźnie wzruszona Grażyna Balkowska w bardzo osobistych, płynących z serca słowach. Na początku koncelebrowanej przez kilku kapłanów Mszy Świętej, Proboszcz – kanonik Kapituły Kolegiackiej – ks. Jan Kleszcz, powitał delegację RR z Warszawy. Słowo Boże wygłosił przewodniczący koncelebrze ks. Czesław Parzyszek SAC. W koncelebrze uczestniczyli, m. in., poprzedni opiekun grupy RR – ks. Piotr Mrzygłód oraz aktualny opiekun – ks. Maciej Dębogórski. Po Komunii Świętej wszyscy obecni odmówili Akt osobistego oddania się Matce Bożej. Odśpiewaliśmy także Apel Jasnogórski.

Po Eucharystii zostaliśmy zaproszeni do sali parafialnej na wspólny obiad. Dużą salę, posiadającą scenę, której można pozazdrościć, wypełnili przyjaciele z Wrocławia. Zanim siedliśmy do stołu, Marek Sadowski, w imieniu całej wrocławskiej grupy, bukietem kwiatów i ciepłymi słowami podziękował Grażynie i Romkowi za 30 lat życia, które poświęcili prowadzeniu grupy RR.

Do tych podziękowań dołączyła się delegacja z Warszawy, w imieniu której Krzysztof i Anna Broniatowscy przekazali na ręce liderów książkę opowiadającą o Prymasie Tysiąclecia i historii peregrynacji po Polsce kopii obrazu Jasnogórskiego w okresie Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody 1000-lecia Chrztu Polski, zatytułowanej „Polowanie na Matkę”. Książka zaopatrzona była w okolicznościową dedykację:

Wszystko postawiłem na Maryję – i to Jasnogórską

(Stefan Kardynał Wyszyński, 14 lutego 1953 roku)

Dziękujemy Bogu i Jego Matce za trzydzieści lat trwania Rodziny Rodzin we Wrocławiu. Wyrażamy też wdzięczność ludziom, którzy tworzą i prowadzą tę wspólnotę.

Trwajcie nadal przy Maryi, ufając, tak jak nasz Założyciel, Czcigodny Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, który powiedział, że „Mogłem pomylić się na różnych drogach, ale na pewno nie pomyliłem się na tej jednej, jedynej: Jasnogórskiej.”

Niech Jasnogórska Królowa Polski, otacza Was płaszczem swej opieki, do Syna swego prowadzi i Synowi swemu poleca

Rodzina Rodzin z Warszawy
wraz z Ojcem Duchownym Ruchu
prof. dr hab. Czesławem Parzyszkiem SAC

Wrocław, dn. 19 maja 2019 r.

Przekazaliśmy także najnowszy, majowy numer biuletynu RR i otrzymane od Instytutu Prymasowskiego zakładki z fotografią Prymasa i tekstem ABC Społecznej Krucjaty Miłości.

Potem była uczta, z rozmaitymi przysmakami przygotowanymi przez wspólnotę, a także specjalny, okolicznościowy wielki tort. Były rozmowy, uśmiechy i dużo radości. Obecni byli obaj wspomniani księża opiekunowie grupy jak również ks. Proboszcz. Ks. Piotr przypomniał publicznie swe słowa, już wcześniej wypowiedziane, że lata pracy z grupą RR tak go wciągnęły, że czuł się nie tylko duszpasterzem grupy ale także członkiem Rodziny Rodzin. Odwołanie go z funkcji duszpasterza nie zmieniło tego, że czuje się nadal członkiem tej wspólnoty. Dla nas przyszedł czas pożegnania, bo zbliżała się godzina odjazdu naszego pociągu powrotnego.

Wracaliśmy do Warszawy pod wrażeniem spotkania. Myślę, że w sercach naszych zrobiło się dużo więcej miejsca dla rodziny z Wrocławia.

Zachowujemy wdzięczność za tak życzliwe przyjęcie i oczekujemy już na kolejne spotkanie podczas pielgrzymki na Jasną Górę.

K. Broniatowski

stat4u