ROK 2013 – Rok wiary

Rok

Rok Wiary – rozpoczął się 11 października 2012 roku, w pięćdziesiątą rocznicę otwarciaSoboru Watykańskiego II, a zakończył się wUroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 24 listopada 2013 roku. W dzień rozpoczęcia minęło także 20 lat od opublikowania przez Jana Pawła IIKatechizmu Kościoła Katolickiego i obradował Synod Biskupów nad kwestią nowej ewangelizacji.

Ogłoszony został przez papieżaBenedykta XVI w liście apostolskim wydanym 11 października 2011 roku.

Cele i znaczenie

Rok wiary  był zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa, zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Był również wyrazem wspólnego zobowiązanie do ponownego odkrycia i studiowania podstawowych treści wiary, które znajdują się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Katechizm jest narzędziem wspierania w wierze, zwłaszcza dla tych, którzy troszczą się o wychowanie chrześcijan.

Papież zaznaczał, aby Rok wiary rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją, by bardziej celebrować wiarę w liturgii, zwłaszcza Eucharystii. Jednocześnie pragnął, żeby świadectwo życia ludzi wierzących było coraz bardziej wiarygodne. Zdaniem papieża zwłaszcza w Roku wiary każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary.

Symbolika

Rok

Chrystus Pantokrator czyli władca i sędzia Wszechświata.– mozaika wapsydzie katedry w Cefalù

Rok Wiary był symbolizowany przez logo oraz przez obraz mozaiki Pantokratora pochodzącą z sycylijskiej katedry w Cefalù we Włoszech.

Początek Roku wiary

  • Rok Wiary rozpocął się 11 października 2012 – msza na placu św. Piotra razem z przewodniczącymi krajowych konferencji episkopatu i z uczestnikami Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji