poniedziałek, 20 maja, 2024

POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944 – Maria Okońska ‚WSPOMNIENIE Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO’

WSPOMNIENIE Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia 1944 – data wybuchu Powstania Warszawskiego wciąż tkwi w pamięci narodu jak „szkło bolesne”. Wielu Polaków, nawet urodzonych już po wojnie, w różny sposób pamięta i czci tę tragiczną rocznicę. Jednym z dokumentów, po który warto sięgnąć w tym czasie, aby poznać inny obraz powstańczej Warszawy i inny sposób walki, jest opublikowana w 2004 roku książka Marii Okońskiej pt. Wspomnienie z Powstania Warszawskiego.

http://www.katakumbus.pl/images/stories/virtuemart/product/d0256.jpg

Zawiera ona niezwykłej wagi informacje o powstańczej działalności grupy dziewcząt ściśle współpracujących z ks. Stefanem Wyszyńskim, kapelanem AK, noszącym pseudonim Radwan. Dziewczęta, nie mogąc walczyć zbrojnie, sięgnęły po inną broń – modlitwę. 1 sierpnia, jeszcze przed godziną „W”, „wzięłyśmy się do zaplanowania naszego dzieła i powstańczej pracy. Stwierdziłyśmy, że zanim wyjdziemy do ludzi, musimy same wewnętrznie przygotować się do działania”. To działanie polegało na codziennej modlitwie i przyjmowaniu Komunii św., na rozdawaniu warszawiakom przepisywanych na kartkach modlitw i zrobionych ze sznurków różańców, innymi słowy – na modlitewnej mobilizacji walczącej Warszawy. Książka jest niezwykłym dokumentem i świadectwem, opowieścią o walce, w której orężem były wiara i modlitwa.

Maria Okońska Wspomnienie z Powstania Warszawskiego, Wydawnictwo im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Soli Deo”.

Kalendarium

1 sierpnia 1944 r. – rozpoczęcie Powstania Warszawskiego 8 sierpnia – uruchomienie powstańczej radiostacji „Błyskawica” 14 sierpnia – gen. Bór-Komorowski wydaje wszystkim jednostkom AK w kraju rozkaz udzielenia pomocy Warszawie 1 września – z powodu wyczerpania zapasów powstańcy kanałami opuszczają okrążoną warszawską Starówkę 6 września – Niemcy zajmują Powiśle 9 września – KG AK decyduje się na rozmowy za pośrednictwem Czerwonego Krzyża w sprawie ewakuacji ludności cywilnej, ale nie zgadza się na kapitulację 30 września – rusza generalny atak na Żoliborz, w tym samym dniu powstańcy na rozkaz KG AK zaprzestają walk 2 października – podpisanie kapitulacji

JT na podst. m. in. artykułu w TYGODNIKU Niedziela (wyd. ogólnopolskie) 31/2005 [dostęp 2016-08-19]

Polecamy