sobota, 22 czerwca, 2024

JASNA GÓRA 2015 – 58. Pielgrzymka Rodziny Rodzin na Jasną Górę (zdjęcia)

58. Pielgrzymka Rodziny Rodzin na Jasną Górę

2015-10-11 Rodzina Bogiem silna

 58. Pielgrzymka Rodziny Rodzin zgromadziła na Jasnej Górze w dniach 10-11 października ok. 400 członków i sympatyków Ruchu, a także rodziny i młodzież.

Kaplica Cudownego Obrazu. Msza św. z udziałem Pielgrzymki Rodziny Rodzin
Kaplica Cudownego Obrazu. Msza św. z udziałem Pielgrzymki Rodziny Rodzin – > Kliknij! aby zobaczyć następne…

Ruch powstał w 1952 roku z inicjatywy młodych małżeństw, które w latach uwięzienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego podjęły szczególną modlitwę w intencji Kościoła i Ojczyzny. Zaowocowało to głęboką więzią z Prymasem Tysiąclecia Stefanem kardynałem Wyszyńskim, który w 1957 roku nadał ruchowi nazwę: Rodzina Rodzin. Jako założycielkę Ruchu, wspomina się dziś także dr Marię Wantowską (1922-1991). Charyzmatem ruchu jest duch wspólnoty, który wyraża się w modlitwie, pracy, tworzeniu więzi i solidarności między rodzinami.

Na Jasnej Górze członkowie Ruchu modlą się nieprzerwanie od roku 1957. Wcześniej, w okresie uwięzienia Stefana kardynała Wyszyńskiego, założyciela RR trwała sztafeta indywidualnych pielgrzymek na Jasną Górę o uwolnienie Prymasa Polski i wolność Kościoła. Dziś na pielgrzymki przybywa już czwarte pokolenie ludzi, związanych z Rodziną Rodzin.

„Rodzina Rodzin powstała z inicjatywy i serca Prymasa Tysiąclecia kard. Wyszyńskiego – przypomina ks. Eugeniusz Klimiński, pallotyn – W tym roku mamy szczególny zbieg okoliczności. Prymas Tysiąclecia jako testament zadał nam hasło: ‘Rodzina Bogiem silna’, a przecież rozpoczął się synod, i my też się modlimy, żeby Duch Święty trzymał za serca, za dusze i za umysły ojców synodalnych”.

„Całe stowarzyszenie Rodziny Rodzin jest parotysięczne w kraju, i troszkę za granicą, ja osobiście jestem inicjatorem, że powstały bardzo silne ogniska we Lwowie i w okolicy, także i w Wilnie. Rodzina Rodzin to taki skromny ruch, ale cieszymy się, że pielgrzymujemy na Jasną Górę – mówi ks. Klimiński, i dodaje – Zawsze ta Rodzina Rodzin miała świadomość, że była szczególnie związana z Kościołem”.

Dziś tj. 11 października przypada XV Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. „Dla nas zawsze Jan Paweł II był bardzo wielkim przyjacielem. I on także używa w swoim Liście do rodzin słów: ‘Rodzina Bogiem silna’” – zauważa ks. Eugeniusz Klimiński.

W niedzielę Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył i homilię wygłosił ks. Eugeniusz Klimiński. Podczas tegorocznej pielgrzymki szczególną modlitwą otaczano niedawno zmarłego ks. Feliksa Folejewskiego, który od 1959 roku był duszpasterzem Rodziny Rodzin.

W programie pielgrzymki znalazły się także Droga Krzyżowa i spotkanie w Sali o. Kordeckiego.

dźwięki z wydarzenia

_

Na podst.: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-9682

Piegrzymki RR