sobota, 22 czerwca, 2024

LEDNICA 2017 – XXI Spotkanie Młodych LEDNICA 2000

.
 Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 (potocznie zwane Lednicą) – największe w Polsce coroczne spotkanie katolickiej młodzieży z Polski, a od kilku lat również z zagranicy. Pomysłodawcą, twórcą i wizjonerem Spotkań Młodych był dominikanin Jan W. Góra OP, który zmarł 21 grudnia 2015 roku i został pochowany na Polach Lednickich u stóp głazu z popiersiem św. Jana Pawła II. Obecnie duszpasterzem Spotkań i Wspólnoty jest dominikanin Wojciech Prus OP.
Miejscem Spotkania są Pola Lednickie, które od 1 stycznia 2013 roku są odrębną miejscowością. Pola Lednickie leżą nad jeziorem Lednica, nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano, ponieważ według części przekazów historycznych, na wyspie (Ostrów Lednicki) był chrzest Polski. Spotkania odbywają się regularnie od 1997 roku; początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku – w pierwszą sobotę czerwca. Każde z nich ma swoje hasło, które wyznacza punkty programu.
Młodzież spotyka się na Polach Lednickich, by – w myśl słów „Stąd nasz ród” –  potwierdzić wybór Mieszka I o przyjęciu chrztu, wybrać Chrystusa, odnowić przyrzeczenia chrzcielne, modlić się śpiewem i tańcem.
Na Polach Lednickich znajdują się: Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II (gdzie zgromadzone są pamiątki po JPII). Lednica co roku gromadzi tysiące młodych ludzi. Przez kilka lat wręczane były też specjalne stypendia lednickie za szczególne osiągnięcia dla młodych ludzi lub jako pomoc w rozwoju ich talentów.
Wspólnota LEDNICA 2000 działa w Poznaniu, przy klasztorze oo. Dominikanów.
.
W tym roku, XXI spotkanie miało miejsce wczoraj, w sobotę 3 czerwca.
PROGRAM SPOTKANIA oraz relację fotograficzną z tego spotkania można zobaczyć na stronie -> lednica2000.pl [dostęp 2017-06-04]
.
JT m. in. na podst. -> https://pl.wikipedia.org/wiki/Lednica_2000 [dostęp 2017-06-04]

 

Wydarzenia