poniedziałek, 20 maja, 2024

POWSTANIE WARSZAWSKIE – 1 sierpnia – Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

2018/08/01 Aktualizacja

W rocznicę Powstania

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

Akcja muzyczna z udziałem Orkiestry Warszawy oraz Chóru Warszawiaków organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Akcja muzyczna pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” to inicjatywa nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ale i samych mieszkańców Warszawy, którzy co roku chętnie gromadzą się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, by wspólnie śpiewać powstańcze pieśni.
Wydarzenie umożliwia wszystkim chętnym aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż z roku na rok przybywa uczestników!
Śpiewać przychodzą całe rodziny, grupy przyjaciół, starsi mieszkańcy stolicy oraz wszyscy zainteresowani historią Warszawy, którzy dzięki rozdawanym śpiewnikom, mogą wspólnie śpiewać piosenki powstańcze.
 
Spotkania na placu Piłsudskiego są pełne spontaniczności i pozbawione patosu. Jest tu miejsce na śmiech i łzy wzruszenia, a dla kombatantów to powrót do wspomnień sprzed lat. Śmiało można powiedzieć, że koncert pt.: „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” stał się warszawską tradycją, tworzy przestrzeń integracji pokoleń oraz zaspakaja zainteresowania miłośników muzyki z tamtych lat i historii stolicy.
 
Teksty piosenek takich jak bojowe „Warszawskie dzieci”, sympatyczna „Sanitariuszka Małgorzatka”, czy wzruszająca „Warszawo ma” wyśpiewywane są przez tysiące zgromadzonych na placu mieszkańców stolicy oraz co warto dodać, wielu przyjezdnych, którzy w aktywny sposób chcą uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
 
Na akcję „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” specjalnie przygotowywane są śpiewniki, zawierające repertuar powstańczy. Śpiewniki i telebimy wyświetlające teksty (rozstawione po obu stronach sceny) ułatwiają zebranym wspólne śpiewanie.
Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego Telewizja Polska transmituje koncert na żywo. Jest dostępny w całej Polsce w relacji na antenie TVP1.
 .
.
Powstanie Warszawskie