Żołnierze Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego pragnęli pomóc walczącej Warszawie. Teraz wracają

Dzisiaj, tj. w sobotę. 2017-09-23, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe generała brygady, Alfonsa Wiktora Maćkowiaka. Był on w czasie drugiej wojny światowej oficerem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, którą dowodził generał Stanisław Sosabowski, oraz instruktorem Cichociemnych.

Uroczystości pogrzebowe gen. Alfonsa Maćkowiaka
Uroczystości pogrzebowe gen. Alfonsa Maćkowiaka – Foto: PR

Alan Maćkowiak zmarł 31 stycznia w Londynie. Miał 101 lat. 16 lutego prezydent Andrzej Duda pośmiertnie awansował gen. Maćkowiaka na stopień generała brygady.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

-Śp. Alan Maćkowiak należał do elity polskich spadochroniarzy, którzy walcząc na frontach II wojny światowej dali świadectwo męstwa – napisał w liście do uczestników pogrzebu Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

– Całe życie po cichu i spokojnie, tak jak należy, jak niestrudzony siewca poświęcał się ojczyźnie – takie słowa padły podczas mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Prochy generała spoczną na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach o 11.30. Po ceremonii pochówku nastąpi złożenie kwiatów przez delegację Ministerstwa Obrony Narodowej na grobie gen. Stanisława Sosabowskiego, twórcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i dowódcy gen. Alana Maćkowiaka.

Zobacz i czytaj więcej -> http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1862891,Dzien-Spadochroniarza-Ostatnie-pozegnanie-gen-Alfonsa-Mackowiaka [dostęp 2017-09-23]

.

JT

Tagi: