19 października 2018 – o godz. 17.00 w kaplicy na Łazienkowskiej spotkanie z o. Cassianem Folsomem

Cassian Folsom

 

Spotkanie

Spotkanie z o. Cassianem Folsomem OSB, założycielem wspólnoty monastycznej w Nursji
19 Październik (piątek) godz. 17:00

Miejsce: Ośrodek Duszpasterstwa Rodziny Rodzin, ul. Łazienkowska 14 (wejście do kaplicy od strony kolumnady).
Tematem spotkania będzie „Potrzeba wspólnoty dla duchowego rozwoju każdego z nas – doświadczenie wspólnoty monastycznej”.

W piątek 19 października znany benedyktyn, założyciel międzynarodowej wspólnoty monastycznej benedyktynów w Nursji, we Włoszech, wykładowca papieskiego uniwersytetu Ateneum św. Anzelma w Rzymie – o. Kasjan Folsom OSB, będzie gościł w Warszawie, gdzie w godzinach popołudniowych (17-18.30) wygłosi prelekcję na temat „Potrzeba wspólnoty dla duchowego rozwoju każdego z nas – doświadczenie wspólnoty monastycznej”.

Wykład podejmie tematy m.in. chrześcijańskiej wizji wspólnoty, podstaw budowy trwałego zaufania
(w podzielonym świecie), wspólnota a indywidualizm, znaczenie liturgii dla wspólnoty.

Spotkanie składać się będzie z 40 minutowego wykładu, tłumaczonego na język polski a następnie z sesji pytań i odpowiedzi. Jeżeli starczy czasu będzie też możliwość porozmawiania z o. Kasjanem. Zakończenie nie później niż o 18.30-19.00. Po prelekcji można będzie złożyć ofiarę na odbudowę zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 2016 r. klasztoru w Nursji.

Ojciec Cassian Folsom, O.S.B., jest mnichem benedyktyńskim, wybitnym znawcą muzyki sakralnej i liturgii – wykładowcą papieskiego uniwersytetu Ateneum św. Anzelma w Rzymie. Ma bogate doświadczenie życiowe i duchowe, budował wspólnotę złożoną z mnichów wywodzących się z różnych kultur i tradycji. Doświadczył także cierpienia osobiście, gdy zachorował na raka a także, kiedy trzęsienie ziemi we Włoszech zburzyło kościół i klasztor w Nursji (miejscu urodzenia św. Benedykta), gdzie mieściła się założona i prowadzona przez niego od 2000 roku wspólnota benedyktyńska. Aktualnie o. Kasjan jest na emeryturze i pozostaje przeorem-emerytem tegoż klasztoru benedyktynów w Nursji.

Urodzony w USA, w Lynn w stanie Massachusetts w 1955 r., o. Cassian studiował muzykę, zanim wstąpił do wspólnoty klasztornej benedyktynów w Saint Meinrad w 1974 roku. Założona przez niego wspólnota klasztorna benedyktynów (najpierw w Rzymie w 1998 roku, a od 2000 roku w Nursji – klasztor św. Benedykta) rozrosła się, przyciągając nowe powołania z całego świata a także świeckich z różnych krajów odwiedzających to niezwykłe miejsce. Niedawno o. Cassian przeszedł na emeryturę ale nadal służy swojej wspólnocie i prowadzi wykłady w Ateneum św. Anzelma w Rzymie. Ojciec Cassian przyznaje, że musiał dokonać fundamentalnego wyboru: klasztor albo kariera naukowa. Akcenty w swoim życiu rozłożył ostatecznie tak, by życie wspólnotowe w klasztorze stało się wiodące w jego życiu.

.

JT m. in.na podst. -> http://archwwa.pl/wydarzenia/potrzeba-wspolnoty-dla-duchowego-rozwoju-kazdego-z-nas-doswiadczenie-wspolnoty-monastycznej-spotkanie-z-ojcem-cassianem-folsomem-osb-zalozycielem-wspolnoty-monastycznej-w-nursji/