Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2019 w Dzienicy Bemowo – zapraszamy Państwa na Uroczystości z tym dniem związane

obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W najbliższą niedzielę (24 lutego 2019) w Dzielnicy Bemowo (dzielnicy powstałej na terenach byłego lotniska wojskowego i w znacznej części zamieszkałej przez rodziny wojskowe oraz pracowników cywilnych wojska) odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Program obchodów przedstawia się następująco:

Godz. 11.30 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą płk. Bernarda Adameckiego,
na Rondzie płk. Adameckiego.

Godz. 12.00 – uroczyste złożenie kwiatów i okolicznościowe przemówienia pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy zbiegu ulicy Pirenejskiej i  Żołnierzy Wyklętych.

Godz. 13.00 – Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Aniołów (ul. Ks. Bronisława Markiewicza 1), w intencji Oficerów IV Zarządu Głównego WiN. Po Mszy św. złożenie kwiatów pod tablicą w kościele, upamiętniającą  członków IV Zarządu WiN.

Jest to tablica umieszczona z tyłu kościoła, po lewej stronie od głównego wejścia (patrząc w stronę ołtarza). Zzostała poświęcona pamięci bohaterskiego życia i męczeńskiej śmierci członków IV Zarządu Głównego organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Byli to: Łukasz Ciepliński – „Pług”, „Ostrowski”, Adam Lazarowicz – „Klamra”, „Pomorski”, Mieczysław Kawalec – „Żbik”, „Psarski”, Franciszek Błażej – „Tadeusz”, „Poleski”, Józef Rzepka – „Znicz”, „Krzysztof”, Karol Chmiel – „Zygmunt”, Józef Batory – „Argus”, „Wojtek”. 1 marca 1951 roku zostali oni zamordowani w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Byli oficerami Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Znajdowali się wśród nich prawnicy, nauczyciele i działacze stronnictw politycznych. Wszyscy podobnie pojmowali swoje obowiązki wobec Polski. Uczestniczyli w kampanii wrześniowej 1939 roku. Działali w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, stanowiąc w latach 1940-1945 kierownictwo tych organizacji na ziemi rzeszowskiej. Nie godząc się na bezwarunkową kapitulację przed komunizmem podjęli działalność w utworzonym we wrześniu 1945 roku Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Celem organizacji było odegranie roli depozytariusza idei niepodległościowej, doprowadzenie struktur konspiracji ogólnopolskiej do wolnych wyborów i oddanie ich do dyspozycji władz wolnej Polski. Wszyscy zostali aresztowani i przeszli niezwykle okrutne śledztwo. 5 października 1950 roku rozpoczął się proces przed Sądem Wojskowym w Warszawie. Dziewięć dni później skazani zostali na karę śmierci. Zamordowano ich strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku w piwnicy więzienia mokotowskiego. Nieznane jest miejsce ich pochówku. Rodziny przypuszczają, że jest to tzw. „Łączka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Godz. 14.30 – koncert w kościele pt. „Pieśni niezłomne, pieśni wyklęte, pieśni niepodległe” w wykonaniu Suwalskiego Chóru Kameralnego „Viva Misica”. Serdecznie zapraszamy wraz z Urzędem Dzielnicy Bemowo do udziału w tych wydarzeniach.

.

JT m. in. na podst. -> http://archwwa.pl/parafie/warszawa-matki-bozej-krolowej-aniolow/#wnetrze