15 SIERPNIA 2015 – Obchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą

Takiego święta nie ma nikt poza Polakami

W tym roku przypada 95. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. Jej wynik pozwolił Polsce zachować niepodległość i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę. Centralne uroczystości w diecezji warszawsko-praskiej zainauguruje 14 sierpnia Msza św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, będącej pomnikiem ‘Cudu nad Wisłą’, której będzie przewodniczył abp Henryk Hoser. Następnego dnia, 15 sierpnia, uroczystości odbędą się w Ossowie i w Radzyminie.

Zgodnie z tradycją sobotnie uroczystości w Ossowie rozpoczną się o godz. 10.00 modlitwą przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki. Stamtąd przejdzie procesja do doliny Dębów Pamięci, gdzie zostanie odsłonięte popiersie gen. bryg. Bronisława Kwiatkowskiego oraz Stefana Melaka. Uroczysta Msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych pod przewodnictwem abp Henryka Hosera rozpocznie się o godz. 11.15. W koncelebrze weźmie udział abp senior Damian Zimoń, który wygłosi homilię. Po liturgii odbędzie się Apel Poległych a na Cmentarzu Bohaterów 1920 Roku zostaną złożone wieńce. Następnie zaplanowano rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920 Roku oraz otwarcie XV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich.

Tego samego dnia odbędą się także uroczystości w Radzyminie. Zainauguruje je wypuszczenie przy Cmentarzu Poległych 7 tys. gołębi symbolizujących zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w ramach Zawodów Gołębiarskich „Cud nad Wisłą”. Następnie pobiegnie XXIV półmaraton oraz zostanie otwarta wystawa sprzętu militarnego. Uroczysta Msza św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 Roku w Radzyminie pod przewodnictwem abp Henryka Hosera zostanie odprawiona o godz. 17.00. Poprzedzi ją apel przy pomniku Wincentego Witosa oraz Zlot Motocyklowy tzw. „MotoCud”, który odbędzie się przy kolegiacie w Radzyminie. Uroczystości rocznicowe potrwają do 23 sierpnia. Odbędą się w Klembowie, Ząbkach, Markach, Zielone oraz w Tłuszczu.

Bitwa Warszawska 1920 roku uznana została za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Zwycięstwo w niej pozwoliło Polsce zachować dopiero co odzyskaną niepodległość i zatrzymało rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. W jej wyniku po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, a 22 tys. zostało rannych zaś 10 tys. zaginęło. Zgodnie z szacunkami straty bolszewickie wyniosły 25 tys. poległych lub ciężko rannych. 60 tys. trafiło do polskiej niewoli a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

JT na podst.: http://www.niedziela.pl/artykul/17400/Warszawa-obchody-95-rocznicy-zwycięskiej

Zobacz programy z okazji 95. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w TV TRWAM oraz RADIO MARYJA

15.08 SOBOTA

09:00-10:10 TV TRWAM
Bitwa Warszawska cz.1
film dokumentalny
 _
16:40-16:55 TV TRWAM
 _
18:15-19:25 TV TRWAM
Rozmowy niedokończone
Bitwa Warszawska – prawdziwy Cud nad Wisłą
Rozmowy z zaproszonymi gośćmi z otwartą anteną dla telewidzów. Dyskusja na temat: Bitwa Warszawska – prawdziwy Cud nad Wisłą. Gośćmi programu są: dr Jarosław Szarek, red. Piotr Szubarczyk.
program publicystyczny
___

21.00 – Apel Jasnogórski – bp Józef Guzdek, Święto Wojska Polskiego /udział Kompanii Honorowej W.P./
transmisja TV TRWAM oraz RADIO MARYJA
 _
21:30-23:35 RADIO MARYJA
Rozmowy niedokończone: Bitwa Warszawska – prawdziwy Cud nad Wisłą
dr Jarosław Szarek, red. Piotr Szubarczyk
 _
16.08 NIEDZIELA
 _
01:15-02:25 TV TRWAM
Rozmowy niedokończone
Bitwa Warszawska – prawdziwy Cud nad Wisłą
Rozmowy z zaproszonymi gośćmi z otwartą anteną dla telewidzów. Dyskusja na temat: Bitwa Warszawska – prawdziwy Cud nad Wisłą. Gośćmi programu są: dr Jarosław Szarek, red. Piotr Szubarczyk.
program publicystyczny

 _
W sierpniu 1920 r. Warszawa znalazła się na pierwszej linii frontu wojny polsko – bolszewickiej. W obliczu niebezpieczeństwa mieszkańcy stolicy ofiarnie wsparli Wojsko Polskie, między innymi poprzez masowe zgłaszanie się do Armii Ochotniczej.
film dokumentalny

 _