poniedziałek, 20 maja, 2024

WOLNI JAK ORŁY – Orszak Dziejów – 11 września przed Beatyfikacją

W sobotę 11 września w godz. 16 – 18 Krakowskim Przedmieściem w Warszawie, pod hasłem „WOLNI JAK ORŁY”, przejdzie Orszak Dziejów 2021 – korowód kilkudziesięciu postaci historycznych, wybitnych osobistości z dziejów naszej Ojczyzny. W rolę królów, świętych, poetów, żołnierzy, odkrywców i bohaterów wcielą się rodzice, towarzyszyć im będą dzieci.

Przy dźwiękach muzyki Orszak przemierzy Krakowskie Przedmieście od pomnika Prymasa Wyszyńskiego przed Kościołem Sióstr Wizytek do Pl. Zamkowego, gdzie zobaczymy spektakl teatralny przybliżający postać i nauczanie Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w tym szczególnie „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Po spektaklu postacie z naszych dziejów zatańczą Poloneza Tysiąclecia.

Tematem przewodnim Orszaku Dziejów 2021 jest wolność oraz postać Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Inspiracją do hasła są słowa Prymasa:
Pamiętajcie – ORŁY TO WOLNE PTAKI I SZYBUJĄ WYSOKO, nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! Będziecie mogli przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, nie dając się spętać żadną niewolą. (Gniezno 1966)

Wszystko wskazuje na wielką potrzebę wołania o szacunek dla dziejów narodowych. (1964)

Po zakończeniu wydarzenia można zrobić fotografie, porozmawiać lub przeprowadzić wywiad z rodzicami, którzy wcielili się w najróżniejsze role, na temat wartości nauczania historii, pomysłów na przybliżanie dzieciom ważnych postaci i wydarzeń historycznych, zaangażowania w kulturalne i edukacyjne inicjatywy.

Organizatorzy zapraszają również rodziny do wzięcia udziału w Grze Miejskiej na podstawie plansz umieszczonych na trasie orszaku.

Organizatorzy:

Orszak Dziejów

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego

Uczniowski Klub Sportowy „Żagle”

Orszak Dziejów – wiadomości – film!

AktualnościWydarzenia