W czwartek 16 Lipca o 6:45 i 15:30 w TV TRWAM: Uroczysta prezentacja obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” – reportaż

Bitwa pod Grunwaldem

W czwartek 16 lipca w godz. od 6:45 do 7:05 oraz od 15:30 do 15:50 TV TRWAM przedstawi reportaż Uroczysta prezentacja obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”.

Reportaż prezentuje obraz z 1910 roku, autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela, uczniów Jana Matejki, przedstawiający ich wizję bitwy pod Grunwaldem.

Zygmunt Rozwadowski i Tadeusz Popiel byli współautorami Panoramy Racławickiej.  Obraz „Bitwa pod Grunwaldem” namalowali w 1910 roku z okazji przypadającej wówczas 500. rocznicy bitwy na zlecenie komitetu organizacyjnego obchodów rocznicy tej bitwy. Ponieważ w tamtym czasie Wawel okupowali nasi zaborcy – Austriacy, obraz zaprezentowano w Krakowie, na placu św. Ducha w specjalnie wzniesionym pawilonie. W okresie od II wojny światowej do 1990 roku był uważany za zaginiony, dopiero wówczas przypadkowo odnaleziono go w magazynach lwowskiego muzeum. Potknęła się o niego dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki Biura Wystaw Artystycznych Alicja Młodecka, bo leżał zaniedbany na ziemi, w postaci dużego rulonu, bez żadnego zainteresowania od ukraińskich pracowników Muzeum Historycznego Miasta Lwowa. Obraz zidentyfikował prof. Julian Regulski. Po odnalezieniu obraz został poddany 3 miesięcznej konserwacji. Pokazano go w Polsce w 2003 roku w Radomiu i Gdańsku.

W roku 2010 wystawiono obraz w kilkunastu miastach polskich, z okazji przypadającej 600. rocznicy bitwy grunwaldzkiej. Wystawiono go we Wrocławiu, Wałbrzychu, Bytomiu, Radomsku, Lublinie, Częstochowie, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Wilnie i Mińsku. Obraz był dioramą i na początku był wystawiany z podświetleniem od tyłu. Obecnie po intensywnych zabiegach konserwatorskich, gdzie musiano uzupełnić duże ubytki, wystawiać go z podświetleniem od tyłu, niestety już się nie da.

Reportaż który można zobaczyć w TV TRWAM, jest reportażem z wystawy w Wałbrzychu.