sobota, 22 czerwca, 2024

WAKACJE Z BOGIEM – KUJANKI 2015

aktualizacja: 24 lipca 2015

WAKACJE Z BOGIEM – KUJANKI 2015 – Informacja
NASZE RODZINY NA WAKACJACH Z BOGIEM W KUJANKACH

W tym roku zarezerwowano ośrodek na pięć tygodni

Kilka słów o Kujankach:

Podczas naszego pobytu mieliśmy cały ośrodek zarezerwowany dla naszego ruchu. Na jego terenie znajduje się 25 domków letniskowych, różnego rodzaju i wielkości – każda rodzina dysponuje własnym domkiem. Dodatkowo na terenie ośrodka organizujemy wakacyjną kaplicę z Najświętszym Sakramentem, jest też stołówka, boisko, plac zabaw, piaskownice i bezpieczne kąpielisko z pomostem.

 

fot. Grażyna Góral
Ośrodek leży nad malowniczym jeziorem Borówno w Borach Kujańskich na Pojezierzu Krajeńskim, ok. 80 km za Bydgoszczą. To piękna część Wielkopolski. Jezioro Borówno położone jest na terenie gminy Zakrzewo. Posiada kształt wydłużony w kierunku południe, północy-wschód. Pomimo wydłużonego kształtu, linia brzegowa jest silnie rozwinięta, co znajduje wyraz w licznych zatokach. Przez jezioro przepływa Kocunia zwana w górnym biegu Skicką Strugą. Dorzecze: KocuniaGłomiaGwdaNotećWartaOdraBałtyk. W miejscowości Kujan na dwóch odpływach znajdują się piętrzące budowle betonowe, z których jedna (na Skickiej Strudze) posiada śluzę piętrzącą z dwoma upustami. Największe przegłębienie jeziora znajduje się w jego centralnej części, a największe wypłycenia obserwuje się w obrębie zatok, co pociąga za sobą rozwój roślinności wodnej. Jezioro Borówno (207,7ha) jest główną osią obszaru obszaru NATURA 2000 „Uroczyska Kujańskie”. Obszar „Uroczyska Kujańskie” o powierzchni 1018,2ha chroni rożne typy lasów, jezior, torfowisk i łąk – przez co stanowi ważną ostoję zwierząt i roślin. Większość obszaru położona jest na terenie Nadleśnictwa Złotów. W jeziorze Borówno rośnie chroniona w Polsce i bardzo rzadka w Europie ramienica (rodzaj glonów) Lychnothamnus barbatus. Gatunek ten był odnotowany na tym stanowisku blisko 100 lat temu i utrzymał się do tej pory. Południowa część jeziora jest zdominowana obecnie przez łąki ramienicowe budowane przez ramienice Nitellopsis obtusa i Chara tomentosa. Pod względem rybackim jezioro jest zaliczane do typu leszczowo-sielawowego.

Kujanki – to część wsi Kujan w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Zakrzewo. Okolica jest cicha, spokojna, sprzyja kontemplacji przyrody i modlitwie.

Dzięki obecności kapłana każdy dzień zaczyna się wspólną Mszą Świętą. Także reszta dnia w sposób naturalny łączy rytm odpoczynku i modlitwy. Jest czas na różaniec, koronkę do Miłosierdzia Bożego, Apel Jasnogórski, konferencję. Chociaż każda rodzina odpoczywa tak jak lubi i w dowolny sposób korzysta ze wspólnych propozycji, bardzo silnie czuć w Kujankach ducha wspólnoty. Szczególnie dzieci i młodzież szybko zawiązują wakacyjne przyjaźnie i na pewno nie narzekają na brak towarzystwa. W ubiegłym roku do Kujanek przyjechało z Rodzicami i Dziadkami ok. 100 dzieci.

Podczas pobytu organizowane są: ogniska, dzień sportu, dzień niespodzianki, Dzień Maryjny, pielgrzymka do pobliskiego sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej, wspólne spotkania przy kawie i wieczorki.

KUJANKI_3_ksiadz_Feliks Z pewnością każdy, kto był w Kujankach potwierdzi, że atmosfera miejsca i wspólnoty jest wyjątkowa, a ksiądz Feliks, który jeszcze do zeszłego roku odpoczywał z nami, powtarzał, że Kujanki to wyjątkowy dar Boży, nasze rodzinno-rodzinne miejsce na wakacyjnej mapie Polski. Pokornie błagamy Boga, o udzielenie nam za wstawiennictwem Stefana Kardynała Wyszyńskiego, łaski uzdrowienia dla Ks. Feliksa, aby tak jak przez wiele lat dotąd, jeszcze mógł odpoczywać w Kujankach razem z nami.

Zazwyczaj wszystkie miejsca są zarezerwowane od samego początku, ale zawsze może się zdarzyć że pojawią się jakieś wolne miejsca. Dlatego też pytania po wszelkie informacje pod tym względem, jak też i po inne informacje praktyczne proszę kierować do organizatorów. W tym roku Wakacje w Kujankach kończą się 25 lipca. Zapraszamy więc w przyszłym roku.

Każdy domek posiada łazienkę z prysznicem i aneks kuchenny. Domki mogą rezerwować rodziny albo grupki znajomych. Dojazd: we własnym zakresie.

Posiłki:
można zamawiać obiady (catering) – robimy to wspólnie, lista zbierana jest na dzień następny do 21.00, można korzystać z przywożonych obiadów na stałe lub sporadycznie – od ok.11 zł. za obiad (ok. 7 zł. „połówka” dla dzieci) lub też gotować obiady w domku
śniadania i kolacje we własnym zakresie. Na terenie ośrodka jest kiosk z podstawowymi artykułami, w tym także spożywczymi. Sklep w pobliżu.

Można zobaczyć ośrodek w Internecie.
Wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej adres: unimetal.pl/pl/osrodek-wczasowy
Jest to ośrodek „Unimetalu”.
Wszelkie informacje praktyczne oraz zapisy u organizatorów.

WSPÓLNOTA RR