![]() |
Instytut Pamięci Narodowej honoruje ofiarność Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych nie tylko poprzez organizowanie i uczestniczenie w uroczystościach państwowych. Pracownicy Instytutu powołani są do wypełnienia luki edukacyjnej i naukowej, spowodowanej komunistyczną cenzurą, propagandą i późniejszymi zaniedbaniami. Owocem pracy Instytutu ma być społeczeństwo poinformowane i rozumiejące los Polski pomiędzy dwoma totalitaryzmami w XX wieku. Dzień 1 marca jest szczególną okolicznością, która rzuca światło na wyklęte i przemilczane bohaterstwo młodego, wojennego pokolenia. |
Instytut organizuje przedsięwzięcia, których odbiorcami mogą być ludzie wszystkich grup społecznych z najróżniejszych zakątków kraju. Instytut przygotował wystawę prezentującą przedmioty znalezione w zbiorowych mogiłach ofiar komunistycznego totalitaryzmu na powązkowskiej „Łączce”, której otwarcie następuje w miejscu ich kaźni – więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. | |
Dzięki inicjatywie PKP ulotki o Żołnierzach Wyklętych będą rozdawane na dworcach w całym kraju. Opracowane zostały specjalne paczki edukacyjne dla szkół, zawierające pomoc dla nauczycieli i pedagogów, w przekazywaniu wiedzy o powojennych wydarzeniach. Wydana została książka dr. Tomasza Łabuszewskiego, która uzupełni poważną lukę w badaniach naukowych: „V Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945–1947”. |
W dniu 1 marca 2018 r. obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W państwowych uroczystościach udział bierze Prezydent RP Andrzej Duda.
Program obchodów:
godz. 10.00 Prezydent Andrzej Duda składa wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego, umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD, a następnie WUBP.
godz. 10.40 Prezydent Andrzej Duda składa wieniec przed tablicą umieszczoną na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości, upamiętniającą więzionych, torturowanych i zamęczonych w byłym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
godz. 12.00 Prezydent Andrzej Duda wręcza odznaczenia państwowe i nominacje generalskie.
godz. 15.00 W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL otwarcie wystawy: Dowody zbrodni – przedmioty z „Łączki” w Pawilonie X więzienia na Rakowieckiej.
godz. 16.00 Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
godz. 18.00 Apel Pamięci z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa). W czasie uroczystości planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.
godz. 20.00 Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych (Archikatedra św. Jana, ul. Kanonia 6, Warszawa).
.
JT m. in. na podst. -> https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/47209,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-1-marca-2018.html [dostęp 2018-03-01]