DZIEJE SIĘ W POLSCE – 13 maja 2018 – Marsze Rotmistrza Pileckiego

Upamiętnienie i uczczenie Witolda Pileckiego jest główną ideą Marszów Rotmistrza Pileckiego, które odbywają się dzisiaj, w  niedzielę 13 maja, w wielu miastach. Na temat tego wydarzenia, a także o znaczeniu rotmistrza dla naszej historii mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Pasierbski, prezes Fundacji Służba Niepodległej. – Marsz jest bardzo dobrym sposobem na to, by wzmocnić pamięć o jednym z naszych narodowych bohaterów – powiedział.

Poznański marsz pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, zorganizowany przez Stowarzyszenie KoLiber

Poznański marsz pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, zorganizowany przez Stowarzyszenie KoLiber, Foto: PAP/Paweł Jaskółka

 

 

Marsze są organizowane w 117. rocznicę urodzin rtm. Witolda Pileckiego. W Warszawie odbędzie się po raz 8. Jego głównym organizatorem jest Fundacja Służba Niepodległej. Wydarzenie poprzedzi msza św. w Archikatedrze Św. Jana.

– Po mszy św., o godz. 16, ruszymy spod katedry w stronę Żoliborza. W al. Wojska Polskiego znajduje się od niedawna pomnik rtm. Witolda Pileckiego. To właśnie tam odbędzie się oficjalna część uroczystości. Nastąpi złożenie wieńców, a także wysłuchamy okolicznościowych przemówień. Na obchodach ma pojawić się również reprezentant rodziny rotmistrza oraz wicepremier Piotr Gliński, pod którego patronatem odbędzie się ten marsz – wyjaśnił Marcin Pasierbski.

Marcin Pasierbski podkreślił, że z roku na rok postać rtm. Pileckiego jest coraz lepiej znana, chociaż do niedawna, dla wielu osób, był on anonimowy. Przyznał, że jego życiorys jest doskonałym scenariuszem do świetnego filmu.

– Mam nadzieję, że kiedyś taki powstanie, bo byłaby to również doskonała promocja polskiej historii, bohaterstwa i niebywałego heroizmu rotmistrza. Sam, na ochotnika, zgłosił się do obozu w Auschwitz po to, by zobaczyć na własne oczy, jak wygląda Holokaust i żeby tę prawdę przedstawić światu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że świadomość naszych rodaków z tego, czego dokonał Witold Pilecki, z każdym rokiem rośnie. Jednak cały czas należy pracować nad tym, by coraz więcej osób dowiadywało się o jego postawie – dodał.

Przesłanie rtm. Witolda Pileckiego i jego działalność znajdują się ponad politycznymi i światopoglądowymi podziałami, dlatego Marcin Pasierbski zaznaczył, że udział w marszu może wziąć każdy, kto chce uczcić jednego z polskich bohaterów.

– Polacy bardzo chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach. Dzięki uczestnictwu można również mieć poczucie, że robi się coś dobrego dla wspólnoty. Wiemy, że nie tylko w Warszawie odbywają się podobne marsze. Są one ważnym elementem okazywania swojego patriotyzmu w czasie pokoju – zauważył rozmówca Polskiego Radia 24.

.

JT m. in. na podst. -> https://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/2119121,Marsz-Witolda-Pileckiego-Przeslanie-rotmistrza-jest-uniwersalne [dostęp 2018-05-14]