sobota, 22 czerwca, 2024

HISTORIA 1943 – Ludobójstwo na Wołyniu

HISTORIA

RZEŹ WOŁYŃSKA – Polaków mordowano siekierami, piłami, palono żywcem. Drwiono z ofiar piłując je piłami – „Piłujmy was powoli, bo dobrzy byliście ludzie”! Nie oszczędzano nikogo. Zabijano kobiety, dzieci i starców.

Kobiety i dziewcztęta gwałcono na oczach ojców, mężów i dzieci, następnie obcinano im piersi, tak że konały w straszliwych mękach. Staruszke na wózku inwalidzkim potrafiono wrzucić razem z wózkiem do gnojówki i śmiano się z niej gdy tonęła.

75 lat temu Ukraińska Powstańcza Armia dokonała ludobójstwa na Polakach na Wołyniu.

Ukraińska Armia Powstańcza rozpoczęła operację mordowania Polaków na Wołyniu już w 1943 roku. Przywódcy nacjonalistów ukraińskich spod znaku Tryzuba uważali, że jest to konieczne, by znienawidzona przez nich Polska raz na zawsze została wyparta z tych terenów.

Sytuacja w regionie sprzyjała ich poczynaniom. Polska partyzantka była tutaj słaba, a Niemcy raczej nie wyściubiali nosa poza swoje umocnione garnizony w miasteczkach i większych wsiach. Sotnie UPA mogły więc swobodnie operować w terenie i atakować jedno skupisko Polaków po drugim.

W tych krwawych wyprawach upowców często wspierali ukraińscy chłopi, łasi na dobytek swoich sąsiadów. W czasie najazdów mordowali Polaków barbarzyńskimi metodami – przy użyciu siekier, pił, motyk lub paląc żywcem. Chcieli, by wieści o ich okrucieństwie rozniosły się i spowodowały ucieczkę Polaków za Bug.

Istnieje wiele wstrząsających relacji z Wołynia ukazujących popełnione tam zbrodnie.

Są to m. in.:

Ewa Siemaszko, Władysław Siemaszko, „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”, tom 1 i 2,

Grzegorz Motyka, „Od rzezi woły ńskiej do akcji »Wisła«”.

Również winternecie,

np. -> https://naszahistoria.pl/rzez-wolynska-zbrodnie-ktore-przerazaly-nawet-niemcow-bestie-z-wolynia/ar/13293161

.

Na winiecie: Polska rodzina z miejscowości Lipniki na Wołyniu, bestialsko wymordowana w nocy z 26 na 27 marca 1943 r.

Polecamy